Seceta a lovit din plin, fără a cere permisiunea, afectând grav numeroase zone din țară, iar județul nostru resimte, din plin, consecințele. Lipsa apei în fântâni, râuri și pârâuri, alături de secarea izvoarelor, a generat probleme serioase, de la dificultăți în asigurarea apei pentru animale și irigarea grădinilor, până la îngrijorări privind culturile agricole.
Din păcate, situaţia se regăseşte şi în comuna Vălişoara, unde a fost nevoie de intervenţia unei cisterne cu apă pentru a rezolva un caz punctual. Primarul comunei, Camelia Bedea, menţiona, zilele trecute, că nivelul apei din fântâni a scăzut foarte mult, la fel ca pârâurile de unde se poate face alimentarea pentru animale.
„Oamenii sunt îngrijoraţi pentru este secetă. Este greu pentru cei care au animale şi pentru cei care au grădini şi nu au cum să le mai ude. Unele fântâni nu mai au apă, iar în altele nivelul este foarte jos. Sperăm să trecem cu bine şi peste acest moment”, spunea primarul comunei Vălişoara.
Camelia Bedea a explicat că administraţia locală are întocmit un proiect care prevede alimentara cu apă a comunei, însă de un mare sprijin ar fi cuplarea la magistrala de apă a companiei regionale Apa Prod SA.
După cum se ştie, operatorul regional de apă derulează un proiect amplu de extindere a reţelelor de apă în zona de nord a judeţului, care are ca termen de finalizare sfârşitul anului 2026. Magistrala de apă va trece prin Vălişoara şi va fi nevoie însă de o reţea suplimentară pentru a putea asigura apa pentru primărie, şcoală şi biserică, dar şi pentru câteva locuinţe.






