.

Karate: Miruna Mălăuță păstrează șanse de calificare pentru Jocurile Olimpice

Întrecerile Campionatul European de Karate WKF desfășurate în perioada 19-23 mai la Porec, în Croația și la care au participat peste 400 de sportivi au adus o nouă confirmare pentru sportiva Miruna Mălăuța, legitimată la CSM Jiul Petroșani, care a evoluat la categoria seniori -61 kg.
Tânăra sportivă din Valea Jiului a fost însoțită la această competiție europeană de Alina și Radu Polifronie, cu care se pregătește de mai mulți ani iar concluzia finală după participarea la aceste întreceri europene este că Miruna Mălăuță a avut un parcurs bun, direct proporțional cu efortul constant depus, reușind să ajungă până în finala grilei-turul 4.
Karateka din Petroșani a fost foarte aproape de intrarea în repasaj ( ceea ce ar fi adus și o medalie) dar sportiva din Slovacia a pierdut în ultimele secunde din semifinale, astfel că a fost stabilit clasamentul final cu Miruna Mălăuță foarte aproape de podiumul de premiere.
Într-o scurtă declarație, Miruna Mălăuță a spus: “Revin acasă, cu un rezultat bun, dar hotărâtă și determinata pentru a ma antrena la cote maxime pentru Turneului Final de Calificare la Jocurile Olimpice, care va avea loc la Paris”. Nu ne rămâne decât să îi urăm succes sportivei din Petroșani și antrenorilor ei în tentativa de calificare la Jocurile Olimpice.