.

Gimnastică aerobică: Două gimnaste junioare de la Deva, medaliate la mondiale

Cea de a IX-a ediție a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică pentru juniori care s-au desfășurat la Baku, în Azerbaidjean a adus gimnaștilor juniori din România cinci medalii din care una de aur, două de argint şi două de bronz.
Medalia de aur i-a revenit perechii mixte alcătuită din Daria Mihaiu şi Darius Branda, care a fost notată cu 19,850 puncte echipa noastră devansând Rusia (19,800) şi Bulgaria (19,750). Daria Mihaiu este elevă la LPS Cetate Deva .
În proba de trio, România 2 compus din Claudia Ristea, Claudia Gheorghe şi Leonard Manta a câștigat medalia de argint, cu 19,450 puncte, clasându-se după Rusia (19,900), dar înaintea Ungariei (19,400).
O altă medalie de argint a fost obţinută la aerobic dance, de grupul alcătuit din Daria Mihaiu, Mirela Frîncu, Larisa Suiu, Vlad Popa, Mădălin Boldea, Darius Branda, cu 17,300 puncte. Pe primul loc s-a clasat Rusia (17,600), podiumul fiind completat de Ungaria (17,200).Gimnastele Daria Mihai și Mirela Frîncu, componente ale lotului național de junioare sunt legitimate și eleve la LPS Cetate Deva, unde se pregătesc cu Georgiana Flavia Cosma și cu Mădălina Susan.
Gimnastul Leonard Manta a cucerit medalia de bronz la individual masculin, cu 20,200 puncte, fiind devansat de ruşii Danila Kudinov (20,350) şi Kirill Klimov (20,250). Vlăduţ Popa s-a clasat pe locul 7, cu 19,800.
O medalie de bronz a obţinut în proba de grup, echipa României alcătuită din Leonard Manta, Darius Branda, Daria Mihaiu, Larisa Suiu, Claudia Gheorghe, cu 19,500 puncte, terminând în urma Rusiei (19,800) şi a Ungariei (19,675).
Să mai notăm că la indivi­dual feminin, Claudia Ristea a terminat pe ultimul loc în finală (8), cu 19,150.
În perioada 27-29 mai, în acceași arenă de la Baku, se vor desfășura întrecerile celei de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică pentru seniori, un bun prilej pentru sportivii seniori din România de a cuceri alte medalii.