.

Gimnastică: Gimnastele junioare de la LPS Cetate Deva, medaliate cu bronz în Belgia

Gimnastele din echipa de junioare a LPS Cetate Deva (Alessia Voloștiuc, Ariana Cotu, Bianca Dinu și Lilia Cosman) au participat la finalul săptămânii trecute în Belgia la tradiționala întrecere Gymnova Cup, ediția care a reunit 120 de gimnaste din 16 țări.Gimnastele din Deva au reușit să urce pe podiumul de premiere ocupând locul al treilea cucerind astfel medaliile de bronz, după echipa din Canada și reprezentantele regiunii Quebec.
La individual, cele mai bune rezultate au fost obținute de Lilia Cosman, care s-a clasat pe locul 4 după reprezentantele Canadei, cu 48.833 puncte și la speranțe de Alessia Voloștiuc (Cetate Deva), locul 6 cu 45.800 puncte (sărituri 11.733, paralele 11.167, bârnă 11.733, sol 11.167).
La junioare, Amalia Ghigoarță (CNOPJ Deva) s-a clasat pe locul 10 (46.633 puncte), Ella Oprea Crețu (CNOPJ Deva) pe locul 11 (46.500 puncte), Erica Go­goașe (CNOPJ Deva), pe locul 14 (45.967 puncte), Ioana Danciu (CNOPJ Deva), pe locul 18 (44.100 puncte), Bianca Radu (Cetate Deva), pe locul 21 (43.000 puncte), iar la speranțe Viviana Gînju pe locul 12 (44.000 puncte) și Ariana Cotu pe locul 14 (42,933 puncte).
Vicecampioană europeană de junioare cu echipa Româ­niei la Munchen, Amalia Ghigoarță, componentă a LPS Cetate Deva , aflată în canto­nament la Centrul de pregătire olimpică a junioarelor (CPOJ) de la Deva a dominat finalele pe aparate la Gymnova Cup. Ea a câștigat detașat medaliile de aur atât la bârnă, cât și la sol. Amalia Ghigoarță a fost notată la bârnă cu 13.767 puncte având un exercițiu cu dificultate 5,5 și execuție notată cu 8.367, iar la sol cu 13.233 puncte, dificultate 5.2 și exe­cuție 8.033).
La paralele, celelalte gimnaste de la LPS Cetate Deva s-au clasat în finalele pe aparate astfel: Lilia Cosman a fost a 6-a 12.100 ( D- 4.7/ E-7.4), iar la sărituri, Ella Oprea Crețu, a 7-a cu o medie de 12.517 puncte (4.2/8.833 și 3.2/8.800).
Componente ale CNOPJ Deva și ale clubului Cetate Deva, junioarele au fost însoțite la competiția “Gymnova Cup” de antrenorii Ramona Micu și Florin Uzum și de arbitrul internaţional Li­liana Cosma.