.

Atletism: Raul Manuel Dan, medaliat cu argint la Brașov

Pe un traseu omologat de către AIMS-World Athletics, departament specializat în cadrul federației internaționale, la Brașov s-au desfășurat întrecerile Campionatului Național de alergare pe șosea, distanța standard fiind cea de 5 km.
Competiția a fost orga­ni­za­tă de către Federația Română de Atletism (FRA), un număr de 160 de atleţi, legitimaţi la cluburi de profil din România, fiind înscriși pe listele de start la această ediție care a avut, conform organizatorilor “cea mai nume­roasă participare dintre toate campionatele naţionale de alergare pe şosea şi cros organizate în acest sezon competiţional 2022”.
Juniorul devean, Raul Manuel Dan, legitimat la CSM Deva, unde se pregă­tește cu prof. Cornelia Juratoni și-a trecut în palmaresul personal o nouă medalie. Una de argint după ce a trecut linia de sosire la Brașov pe locul secund cu timpul de 14:39,8 ( mult mai bun decât recordul lui personal din acest sezon). Câștigător a fost Dragoș Luca Pop(LPS Cluj Napoca) care a trecut linia de sosire în 14:07,7. Celălalt junior devean, Adelin Daniel Pop(SCM Deva) a încheiat cursa cu timpul de 17:04,8.
În cursa similară feminină a senioarelor Maria Claudia Florea (legitimată la SCM Deva) a încheiat cursa celor 5 km pe locul patru cu timpul de 16:29,5 la doar două secunde de ocupanta locului trei.
Proba a fost câștigată de Adelina Panaet (CS Știința Bacău).