.

FUTSAL: Autobergamo Deva, doar egal la Odorheiul Secuiesc

Etapa cu numărul 13 din actualul campionat, desfășurată la final de săptămână nu a adus surprize, favoritele impunându-se fără probleme.

Informatica Timişoara nu s-a prezentat la partida de la Miercurea Ciuc cu Imperial Wet nu și va fi penalizată cu depunctare. Dar după cum se cunoaște, formaţia timişorea­nă trece prin momente dificile, după plecarea majorităţii jucătorilor şi retra­gerea finanţatorului.
Sâmbătă seara United Ga­laţi a făcut scor cu Bukovina Vicov (16-6) şi a trecut pe primul loc al clasamentului, iar Dunărea Călăraşi a învins pe Futsal Poli Iaşi (7-0).Duminică, Gloria Buzău a învins pe teren propriu pe Clujana Cluj cu 4 – 1.
Partida derby a etapei a programată duminică seara la Odorheiu Secuiesc a fost foarte aproape să se încheie cu un rezultat excelent pentru echipa deveană, care a condus pe tabela de scor ,dar la final am consemnat un rezultat de egalitate ,4-4, (la pauză 2-2), până la urmă echitabil, dacă ținem cont că ambele formații au trecut atât pe lângă victorie, dar şi pe lângă înfrângere.
Autobergamo a condus la jumătatea primei reprize cu 2 – 0 prin golurile lui Varela, care a fructificat din doi metri o pasă excelentă primită de la Andre Sasse, şi a lui Andre, aflat la finalizare după un contraatac în care a scăpat singur cu portarul Grigoraş. Gazdele au revenit în joc şi până la pauză au reuşit egalarea, iar imediat după reluare au mai înscris încă de două ori, ajungând să conducă cu 4 – 2. Golurile Odorheiului au fost marcate de căpitanul Barna Szecs de două ori şi Hadnagy, plus un autogol al lui Ferreira.
Din acest moment Autobergamo a evoluat în majoritatea timpului în varianta 5 + 0,adică fără portar în căutarea egalării. În minutul 28 acelaşi Andre Sasse a redus diferenţa la capătul unui atac rapid purtat ca la carte de jucătorii deveni. Golul de 4-4 a fost înscris de către Ferreira, care a profitat de o greşeală în defensiva gazdelor şi l-a „executat” din apropiere pe Grigoraş, cu cinci minute înainte de final. Cum spuneam ,un egal care însă detronează pentru moment echipa deveană, clasată după această etapă pe locul secund
Autobergamo Deva a evoluat în formula: Toniţă (cpt), Iancu – Ferreira, Noe Pardo, Tacot, Pânzaru, Anton, Biro, Varela, Andre Sasse. Antrenor Nelu Stancea.
Echipa deveană are însă în etapa următoare, programată începând din 25 ia­nuarie, un meci greu și di­ficil, pe teren propriu cu liderul United Galaţi, care se va disputa sâmbătă, de la ora 18. Va fi o partidă care poate stabili ocupanta locului întâi la finalul sezonului regulat, extrem de important în perspectiva play-off-ului de la actuala ediţie a Ligii 1.
O altă pretendentă la primul loc , Imperial Wet Miercurea Ciuc, va juca în deplasare la Iaşi cu Futsal Poli Iași.