Fotbal pe plajă: ACS West Deva s-a calificat în optimile de finală la Nazare

Învingătoare cu 6-2 în meciul cu Mouilleron SF, ACS West Deva a terminat pe locul 2 în Grupa D a Cupei Campionilor Europeni (Euro Winners Cup), cu o linie de clasament care îi permite să meargă direct în optimile de finală.
Echipa hunedoreană a des­chis scorul chiar în primul minut, moment din care s-a aflat mereu în avantaj pe tabela de marcaj. Pentru clubul condus de Eduard Kovacs, urmă­toarea partidă a fost pro­­gra­mată joi, 13 iunie 2024, atunci când ar putea intra, pentru prima dată, în „sferturile” competiției care este echiva­lentă cu Liga Campionilor din fotbal.
Rezultatele echipei din Deva la Nazare:
ACS West Deva – BSC Husty 5-2
Farmae Viareggio – ACS West Deva 10-5
ACS West Deva – Mouilleron SF 6-2
36 de echipe s-au înscris în ediția din 2024 a Cupei Campio­nilor Europeni.
În trei dintre cele șase ediții ale Cupei Campionilor Europeni care au avut-o la start și pe ACS West Deva, echipa hunedoreană s-a calificat în optimile de finală. Până acum, cea mai bună clasare a fost în 2018 – locul 10.
Competiția se desfășoară în localitatea portugheză Nazare (stadionul „Estadio do Viveiro – Jordan Santos”.