.

Atletism: Locuri bune pentru atleții din județ la etapa a doua a Campionatului Național

Întrecerile celei de a doua etape din cadrul Campionatului Național de atletism în sală pentru juniorii U16 și U18 s-au desfășurat la finalul săptămânii trecute în Sala de Atletism “Ioan Soter” din București sub coordonarea Federației Române de Atletism.
Rezultatele înregistrate de către sportivii deveni sunt bune și arată că sunt sanse evidente pentru obținerea unor medalii la etapa finală a campionatului. Ciprian Irimia (legitimat la LPS Cetate Deva) s-a situat detașat pe primul loc în probele de 200 m atât la categoria U 16 cât și la U 18 cu un timp bun, 24.36 secunde și tot el a câștigat și proba de 400 m la categoria juniorilor mici (U16) cu timpul de 52.80 secunde iar la juniori U 18 unde Gabriel Răzvan Toth a sosit pe locul al treilea .
Gabriel Răzvan Toth (legi­timat la CSS Hunedoara) a încheiat cursa din proba de 800 m a juniorilor U 18 pe locul doi cu timpul de 2:00,29 iar Mihai Leica (LPS Cetate Deva) a sosit pe locul secund la finalul probei de 1500 m de la categoria U 18, cu timpul de 4:21,87.
În proba de 800 m junioare U 18, Tabita Larisa Iovu (LPS CEtate Deva) a sosit pe locul secund înregistrând un timp bun, 2:31,09 iar la 400 m s-a clasat pe locul șase.
Alte rezultate: triplusalt junioare U16, Maria Alexia Saraol (LPS Cetate Deva) locul cinci cu o săritură care a măsurat 10,11 m iar la săritura în lungime U 16 s-a clasat pe locul 11 cu 4,56 m în timp ce la junioarele U 18, Giorgiana Carla Vede s-a clasat pe locul opt cu 4.39 m. La săritura în lungime juniori U 18 Florin Robert Popa(LPS Cetate Deva) s-a clasat pe locul cinci cu 5,72 m urmat de colegul său Norris Binder cu 5,12 m. În proba de viteză 60 m junioare U 18, Ioana Toma (LPS Cetate Deva) a terminat proba pe locul șase cu timpul de 8 secunde și 30 sutimi.
Finalele Campionatelor Naționale de sală pentru juniorii U18 se vor desfășura la Bucuresti pe data de 16 martie iar finala la juniorii U 16 este programată pe data de 23 martie și se va desfășura la Bacau.