.

Atletism: Deveanca Florentina Iușco, pe locul întâi la Madrid

Sportivele Andrea Miklos şi Florentina Iuşco au câştigat probele de 400 metri, respectiv săritură în lungime, desfăşurate vineri seara în reuniunea atletică internaţională de sală de la Madrid, din circuitul World Athletics Indoor Tour.
Andrea Miklos s-a impus cu timpul de 51 sec 11 sutimi, fiind urmată de irlandeza Sharlene Mawdsley, 51 sec 97sutimi şi de belgianca Naomi van den Broeck, 52 sec o sutime și va participa la finalul aceseti săptămâni la Campionatele Mondiale de sală de la Glasgow programate între 1 și 3 martie.
Florentina Iușco, pregătită de profesorul Nicolae Alexe a reușită să obțină un rezultat de 6 metri și 65 de centime­tri, cu care s-a clasat pe primul loc, devansându-le pe Milica Gardasevic din Serbia(6.64 m) câștigătoarea ulti­mei ediții a Jocurilor Euro­pene, pe spaniola Fatima Diame, (6,55 m) și pe Leticia Oro Melo, din Bra­zilia, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale din 2022.
Atleta din Deva are un sezon excelent de sală, câș­tigând toate cele șase concursuri la care a luat startul în acest an în proba de săritura în lungime. Printre acestea, Balcaniada de la Istanbul și Campionatul națio­nal de atletism în sală pentru seniori. Florentina Iușco a evoluat și în patru concursuri la triplusalt, câștigându-le și pe acestea, inclusiv întrecerile naționale
Ca urmare a rezultatelor obținute, Florentina Iușco, a obținut calificarea la Cam­pio­natul European în aer liber care se va desfășura, în luna iunie, la Roma și unde va participa atât în proba de săritura în lungime, cât și la triplusalt.