.

Un atlet junior hunedorean  medaliat la Athletics Unlimited Games”

Amintim că un număr de 80 de copii din partea țării noastre au fost angrenați în proiectul Erasmus „Athletics Unlimited Games”, care s-a desfășurat în perioada 11-15 august, la Cracovia (Polonia). Au participat  sportivi din zece țări și anume: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Ucraina. Fosta mare campioană olimpică  Paula Ivan, a fost „Athletic Star” din partea României!”,

În urma rezultatelor obtinute la Campionatul National de Copii (Craiova 11-12.06.2022) sportivul Ciprian Irimia, legitimat la CSS Hunedoara a fost convocat la echipa nationala pentru a participa la Athletics Unlimited Games din Cracovia, Polonia

După desfășurarea competiției echipa României s-a clasat  pe poziția secundă, după echipa țării gazdă,Polonia. Sportivii participanți au fost împărțiți în două grupuri Power group si endurance group iar la final clasamentul pe probe a fost următorul: atât Power Group cât și Endurance Group  au ocupat locul  iar  ștafeta 80 x 200m s-a clasat pe locul 1.

Hunedoreanu Ciprian Irimia, pregătit de prof.Andreea  Todereanu s-a întors acasă cu două medalii pentyru care merită felicitări!