.

Taekwon-do itf: România – locul II la Campionatul European din Spania

Sportivii clubului Pantera Neagră din Petroșani, mai precis Alexandru Molnar, Crina Buburuz, Anemona Nagy și Elena Șamotă, toți componenți ai lotului național de taekwondo- au participat la întrecerile Campionatului European care s-au desfășurat la finalul săptămânii trecute în Spania, la Nurcia, și unde au câștigat șapte medalii.
Alexandru Molnar și-a trecut în palmares trei titluri de campion european și alte două de vicecampion european, Anemona Nagy a câș­tigat două medalii de bronz și s-a clasat între primii șase sportivi la proba de luptă îndividual și între primii opt la spargeri forță, la fel ca și colega ei de club, Crina Buburuz.
Elena Samotă a avut o com­portare merituorie la prima ei participare la un campionat european.
Prezente la aceste întreceri reprezentantele clubului “Cristal” Hațeg, Andra Kovaci și Roxana Gheorghiță spor­tivele au urcat și ele pe podiu­mul de premiere cucerind mai multe medalii. Andra Kovaci și-a trecut în palmares două medalii de aur și alte două medalii de bronz iar Roxana Gheorghiță s-a întors acasă cu o medalie de argint și două de bronz.
Menționăm că la startul acestei competiții s-au aliniat 1500 de sportivi reprezentând 30 de țări europene iar la finalul competiției dele­gația României a câștigat 37 de medalii din care 11 de aur, 8 de argint și 18 de bronz.
În urma rezultatelor obți­nute țara noastră s-a clasat pe locul doi în clasamentul ge­neral al țărilor europene.