.

Taekwon-do ITF: Medalii pentru sportivii din Hațeg la Cupa României

La finalul săptămânii trecute în municipiul Baia Mare s-au desfășurat întrecerile tradițio­nalei competiții dotate cu trofeul Cupa României, organizată de către Federaţia Română de taekwon-do ITF, întreceri la care au participat 734 de spor­tivi.
Clubul Sportiv “Cristal” Hateg a participat la această competiție cu 12 sportivi, care au reușit să cucerească și să aducă la palmaresul clubului din Hateg un număr de 12 medalii, după cum urmează: Sportiva Andra Kovaci a cucerit medaliile de aur în probele de luptă și la tehnici speciale și o medalie de bronz în proba de tull . Ca urmare a acestor rezultate Andra Kovacs a fost decla­rată cea mai valoroasă sportivă senioară a competiției.
Roxana Gheorghiță a cucerit două medalii de aur la probele de luptă și la tehnici speciale iar Mario Ștefan o medalie de aur în proba de luptă.
Pe podiumul de premiere au mai urcat Maia Danciu meda­liată cu argint la proba de spargeri forță și cu bronz la proba de luptă, Artur Csiki și Dragoș Popesc ambii medaliați cu argint la proba de luptă iar colegii lor Alexandru Andris și Marian
Eduard Meiroșu au cucerit me­daliile de bronz în proba de luptă.
Menționăm că echipa de fete 14 ani a clubului Cristal din Hațeg a finalizat competiția de la Baia Mare pe primul loc, cucerind o medalie de aur în proba de echipe.
Felicitări sportivilor din Hațeg și antrenorului lor Cosmin Oprescu!