Şcolile din două comune hunedorene NU încep cursurile joi, 8 ianuarie, din cauza întreruperilor de curent electric provocate de căderile de zăpadă și viscol

Şcolile din două comune hunedorene sunt închise încă două zile după vacanța de iarnă, pentru elevi, conform unui anunț făcut miercuri de Ministerul Educației. Este vorba despre unități de învățământ din comunele General Berthelot şi Răchitova.

De asemenea decizia este valabilă şi pentru şcoli din județele Mehedinți și Sălaj, unde elevii vor sta acasă și pe 8 și 9 ianuarie, din cauza vremii nefavorabile. Cursurile vor fi reluate aici pe 12 ianuarie, dacă vremea permite acest lucru.

Ministerul precizează că deciziile au fost luate pe baza datelor furnizate de inspectoratele școlare județene, în condițiile în care vremea a generat întreruperi ale furnizării cu energie electrică, ale agentului termic sau a făcut drumurile impracticabile.

Potrivit MEC, informațiile incluse în acest material au fost primite în cursul zilei, până la ora 16:00, și vor fi actualizate în funcție de evoluția situației și de deciziile luate la nivel județean.

Consiliile de administrație ale unităților de învățământ aflate în situația de a suspenda activitatea didactică vor stabili măsuri privind recuperarea orelor de curs, mai arată comunicatul.

Redăm comunicatul integral al MEC:

„Potrivit datelor furnizate de inspectoratele școlare județene, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, care au generat întreruperi ale furnizării cu energie electrică/ale agentului termic/drumuri impracticabile, în zilele de 8 și 9 ianuarie 2026 cursurile cu prezență fizică vor fi suspendate în șase unități de învățământ din județele Hunedoara, Mehedinți și Sălaj, respectiv:

Hunedoara:

• Școala Primară General Berthelot
• Școala Gimnazială Răchitova
Mehedinți:
• Școala Gimnazială Balta
Sălaj:
• Școala Gimnaziala Nr. 1 Marca
• Școala Primară Glod
• Liceul Tehnologic Mihai Viteazu, Zalău.

Informațiile incluse în acest material sunt primite în cursul acestei zile, până la ora 16:00, și vor fi actualizate în funcție de evoluția situației și de deciziile luate la nivel județean.

Consiliile de administrație ale unităților de învățământ aflate în situația de a suspenda activitatea didactică vor stabili măsuri privind recuperarea orelor de curs”. /www.edupedu.ro

Partajează această știre

Lasă un răspuns