.

Natație: Medalii pentru înotătorii hunedoreni la naționalele de la Bacău

Talentații înotători legitimați la CSS Hunedoara (antrenor Anca Băjan) au reușit să se evidențieze din nou cucerind la întrecerile Campionatului Național de Seniori, Tineret, Juniori, competiție organizată de către Federația Română de Natație și Pentatlon Sportiv (FRNPS), cincii medalii (una de aur, trei de argint, una de bronz), sportivii hunedoreni fiind prezenți în șapte finale și au avut patru clasări în primele 8 locuri din finalele competiției.

Nandor Nagy a câștigat trei medalii individuale la aceste întreceri, fiind cel mai titrat sportiv al clubului hunedorean la ediția din acest an a competiției de la Bacău.El a cucerit medalia de aur și titlul de campion național în proba de 200 m liber și apoi două medalii de argint și titlurile de vicecampion național în probele de 400 m și 800 m liber.
O medalie de argint a fost cucerită de noile vice campioane naționale , componentele ștafetei feminine de 4×100 m liber, cele care au cucerit și o medalie de bronz la ștafeta 4×100 m mixt, adică sportivele Ariana Flo­ră­nescu, Zsofia Nagy, Maria Iloviceanu și Bianca Lungu.
De menționat faptul că Ariana Florănescu a fost prezentă în cinci finale. Iar colega ei Zsofia Nagy în două finale la competiția de la Bacău.
Felicitări tuturor și antre­norilor de la CSS Hunedoara pentru aceste rezultate și succes la competițiile viitoare.