.

Natație: FINA Champions Swim Series

Înotătorul român Robert Glinţă (22 de ani) a cucerit a doua medalie la prima etapă a FINA Champions Swim Series, circuitul de 3 milioane de dolari al federaţiei internaţionale de nataţie.

După bronzul cucerit în prima zi a competiției în proba de 100 m spate, care i-a adus calificarea la JO 2020, dinamovistul s-a clasat pe locul 2 (medalie de argint) la 50 m spate, probă desfăşurată în a doua zi a circuitului din China. Valorosul înotător român a încheiat lungimea de bazin în 24,59 secunde, nou record naţional! Aurul a fost câştigat de rusul Kliment Koleşnikov, cu 24,58 (o sutime de secundă diferenţă!). Robert i-a întrecut pe Michael Andrew (SUA) 24.95 şi pe Vladimir Morozov (Rusia) 25,50.

Pentru cele două medalii, Robert Glinţă a încasat premii de 14000 de dolari (6000 pentru bronz şi 8000 pentru argint).