.

Natație: David Popovici, medaliat cu aur la 200 m

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 care se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie reunește la start 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.
Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campio­natele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala pro­bei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.
David Popovici (17 ani) a cucerit prima sa medalie de aur la CE de juniori de la Otopeni, marţi, în proba de ştafetă 4×100 m masculin. România, în formula David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a urcat pe prima treaptă a podiumului, impunându-se în finală cu timpul de 3min18sec93/100.
Ştafetă combinată a Româ­niei, compusă din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, a obţinut, miercuri, medalia de argint în finala probei de 4×100 m liber din cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori care se desfăşoară în aceste zile la Otopeni.
Ştafeta României, care intrase în ultimul act cu al şaselea timp din calificări, a încheiat pe locul 2 cu timpul de 3 min 29 sec 35/100, după Ungaria, care a terminat în 3 min 28 sec 83/100. Sportivii români au condus mare parte din cursă, însă au pierdut medalia de aur pe ultima sută de metri.
Medalia de bronz a revenit ştafetei din Polonia cu 3 min 29 sec 85/100.
Delegaţia României a câ­ş­tigat până acum trei medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: două de aur prin ştafeta masculină 4×100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, şi prin David Popovici în proba de 200 m liber şi una de argint prin ştafeta mixtă de 4×100 m liber David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu.