.

Natație: David Popovici, locul patru la Mondialele din Australia

Sportivul român David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala probei de 100 m liber, joi, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne, cu timpul de 45 sec 64/100.
Popovici, campionul mondial al probei în bazin olimpic, a fost la doar şapte sutimi de secundă de medalia de bronz, dar a stabilit un nou record mondial de juniori, dobo­rându-l pe cel de miercuri, din semifinale (45 sec 91/100).
Medalia de aur a fost câştigată de australianul Kyle Chalmers, în 45 sec 16/100, argintul a revenit francezului Maxime Grousset, 45 sec 41/100, iar bronzul a fost obţinut de italianul Alessandro Miressi, în 45 sec 57/100.
David Popovici va mai lua startul la Melbourne şi în proba de 200 m liber, după ce la 400 m liber nu a trecut de serii.
Andrei Anghel a ratat calificarea în finala probei de 50 m spate, joi, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne, după ce a fost descalificat. Anghel, antrenat de Marius Grigore, fusese cronometrat în a doua semifinală cu timpul de 23 sec 24/100, rezultat care oricum nu i-ar fi adus calificarea în finală.
De remarcat că sportivul legitimat la CSM Bucureşti a fost înregistrat, tot joi, în seriile probei cu 23 sec 12/100, al şaptelea timp. Finala va avea loc vineri, de la 11:12, ora României.
România este reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie).