.

Medalie de aur pentru Florentina Marincu-Iușco la Internaționale

Atleta Florentina Costina Iuşco (legitimată la LPS Cetate Deva, pregătită de prof. Nicolae Alexe), calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a câştigat proba de săritură în lungime din cadrul celei de-a 66-a ediţii a Campionatelor Internaţionale de atletism ale României “Iolanda Balaş Soter ”, desfășurate la finalul săptămânii trecute, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.
Florentina Marincu a câștigat proba de la Internaționale cu o săritură care a măsurat 6,47 m, ea fiind urmată în clasament de Ioana Sabina Ştirbu (CSS Unirea Iaşi, CSM Oneşti) și de Carmen Cristina Toma (CS Rapid, CSM Craiova).
Maria Claudia Florea (SCM Deva) a reușit la aceaste întreceri o dublă, cucerind probele de 1.500 m şi 800 m,demonstrând clar că ea ar fi fost cea care trebuia să reprezinte România la Campionatele Europene pe echipe desfășurate în urmă cu două săptămâni tot la Cluj Napoca.
JuniorulRaul Manuel Dan (LPS Cetate Deva) s-a clasat pe locul IV în fianala probei de 1500 m la câteva sutimi de secundă de podiumul de premiere și pe locul V în proba de 5000m, unde a fost urmat de colegul lui de club, Eric Daniel Rus. La săritura în înălţime Elisa Xandra Marisia Enache (LPS Cetate Deva) a încheiat competițiea pe locul III cu o săritură care a măsurat 1,65 m, ea fiind urmată de Eva Natalia Eliza Alzner (LPS Cetate Deva) care a sărit 1,60 m. Proba a fost câştigată de Alesia-Maria Rengle (CN Mihai Eminescu Oradea, CSU Oradea) care a ieşit învingătoare cu 1,76 m.