.

Karate: Sportivii de la ACS Ronin Deva, pe podium la Oradea

Tinerii karateka legitimaţi la ACS Ronin Deva au reprezentat cu cinste județul Hunedoara iar la finalul competiției au urcat pe podiumul de premiere la Campionatului Naţional de Karate Tradițional pentru Copii – Zona Ardeal (Oradea, 24-26 martie 2023).
Au participat la aceste întreceri organizate de către Federaţia Română de Karate Tradiţional, peste 130 de sportivi (cu vârste cuprinse între 6 și 13 ani), reprezentând 10 cluburi din zona de vest a ţării .
Competiţia a inclus probe de kata şi kumite, judeţul Hunedoara fiind reprezentat de 5 sportivi legitimaţi la Asociaţia Club Sportiv Ronin – Deva, antrenați de sensei Mircea Cristian Popa (maestru emerit al sportului, centura neagră 6 dan – karate tradiţional) iar la la finalul competiţiei, toți cei 5 spor­tivi din Deva au urcat pe podiumul concursului, ocupând locuri fruntaşe.
Astfel, Ilia Marcos Băican (participant la categoria copii I, 12-13 ani), a ocupat locul I în proba de kumite individual, Ioan Mihai Stan (categoria copii III, 8-9 ani) a ocupat locul I la kumite individual şi locul III la kata individal, Sorin Drăgan (categoria copii II, 10-11 ani) a ocupat locul III la individual atât la proba de kata cât și la kumite dar şi la kata pe echipe, iar Tudor Isvan (categoria copii II, 10-11 ani) a ocupat locul IV la kata pe echipe, alături de Adrian Ianis Fodor (categoria copii II, 10-11 ani).
Tinerii karateka, legitimaţi la Asociaţia Club Sportiv Ronin Deva, continuă să se antreneze sub supravegherea instructorului Mircea Popa, în vederea participării la finala Campionatului Naţional de Karate Tradiţional pentru copii, care va avea loc la Bucureşti, în luna aprilie 2023.