.

Gimnastică: Obiective îndeplinite la Campionatele Europene din Antalya

Echipa masculină de gimnastică seniori a României alcătuită din gimnaștii Andrei Muntean, Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Nicholas Ţarcă şi Răzvan Marc s-a clasat pe locul 11, în concursul pe echipe cu un total de 241.128 puncte. Gimnaștii sunt antrenați de Marius Berbecar, Marius Urzică, Remus Jivan şi Gerard Speerstra.
Medaliile în competiția pe echipe au fost câștigate de Italia (249.526)- aur, Turcia (248.262)- argint, Marea Britanie (249.961) – bronz.
În întrecerea feminină echipa alcătuită din Ana Maria Bărbosu, Sabrina Ma­neca Voinea, Amalia Ghi­goarță, Lilia Cosman și Andreea Preda, a acumulat 156. 297 puncte şi s-a clasat pe locul cinci. Aur pentru Marea Britanie (164.428 puncte), argint pentru Italia (161.629 puncte), bronz pentru Olanda (158.896 puncte), iar pe locul 4, Ungaria (156.627). Gimnastele au fost însoțite în Turcia de antre­norii Gina Groza Gogean, Camelia Voinea, Corina Moro­șan, Ramona Micu, Cătălin Meran și Patrick Kiens.
Ana Maria Bărbosu, Sabrina Manecă Voinea, Amalia Ghigoarță și Andreea Preda fac parte din proiectul “Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu, finanțat de OMV Petrom.
În finalele pe aparate, la prima competiţie de anver­gură la senioare, Sabrina Ma­necă Voinea a prezentat în finala la sol cel mai dificil exerciţiu (D- 5.9), a primit 13.566, cu care a cucerit medalia de bronz euro­peană,fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova (14.000) şi Alice Kinsella (13.666). Ana Maria Bărbosu a fost a 7-a cu 12.800.
La sărituri, Sabrina s-a clasat pe locul 4 cu o medie de 13.083 puncte, la bârnă, Amalia Ghigoarta s-a clasat pe locul 6, cu 12.900. Debutantă la europenele de senioare, Amalia nu a ratat, dar dificultatea exerciţiului ei a fost mai mică decât a medaliatelor: Sanne Wevers (Olanda)- aur, Manila Esposito (Italia) – argint şi Zsofia Kovacs (Ungaria) – bronz.
Gabriel Burtanete şi Andrei Muntean au fost la un pas de podium la sărituri, res­pectiv la paralele. Cu o medie 14.449 (14.333/ 14.566), Gabi s-a oprit la 0.309 puncte de bronzul câştigat de Igor Radivilov (Ucraina) iar Andrei Muntean a mizat pe execuţie (14.400), dar dificultatea primilor 3 clasaţi a fost mai mare şi liderul echipei masculine a ratat bronzul pentru 0.333 puncte.
Obiectivul impus de federație a fost îndeplinit de ambele echipe care urmare a acestor rezultate s-au calificat la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică programate în perioada 30 septembrie-8 octombrie la Anvers în Belgia.