.

Gimnastică: Echipa LPS Cetate Deva este campioană națională

La Bucuresti în Sala Polivalentă s-au desfășurat la finalul săptămânii trecute întrecerile Campionatelor Naționale individuale Open și cele pe echipe reprezentative de club, în paralel cu ediția a doua a competitiei internaționale RomGym Trofy, organizate de către Federaţia Româ­nă de Gimnastică în parteneriat cu Primăria Generală a Capitalei.
Ana Maria Bărbosu a câștigat medalia de aur, atât la individual compus cu 54.233 puncte, dar şi cu echipa Ro­mâniei la Romgym Trophy (total echipă 157,832 puncte). În acest clasament interna­țional, gimnasta din Focşani a fost urmată de devenca Amalia Ghigoarță cu 53.266 puncte si de Mari Roenbeck- Norvegia cu 49,267 puncte. La echipe România a fost urmată de Nor­vegia care a totalizat 144,133 puncte și de Italia cu 141,933 puncte.
În clasamentul echipelor reprezentative de cluburi, formația LPS Cetate Deva a câștigat cu un total de 149,400 puncte ,cu Ioana Andreea Danciu, Adina Crișan, Maria Bianca Dinu, Lilia Cosman și Amalia Ghigoarță în componență, gimnastele noastre fiind pre­gătite de Gina Gogean, Adela Popa, Lucian Sandu, Florin Uzum, Cătălin Meran și Monica Micu.
Gimnasta Amalia Ghigoar­ță (foto mic), a fost în mare for­mă și la competiția inter­națională de gimnastică artis­tică, RomGym Trophy reușind să cucerească alte medalii pentru clubul devean.
În finala de la sol, Amalia a câștigat medalia de aur cu un total de 13,367 puncte, situându-se înaintea colegei ei de lot Andreea Preda (13.333 puncte) și a gimnastei Maria Tronrud-Norvegia care a totalizaat 13.67 puncte. Amalia s-a impus și la bârnă câștigând medalia de aur cu un total de 13,533 puncte urmată de Andreea Preda (13,100 puncte) și de italianca Naomi Pazon (12,600 puncte).
Amalia Ghigoarță a câștigat aurul la sol cu un total de 13,533 puncte fiind urmată de Alexia Vănoagă-Farul Con­stanța care a totalizat 12,800 puncte și de Ella Oprea- Dinaamo Bucuresti -12,567 punvte.
În finala de la bârnă, Amalia Ghigoarță s-a clasat pe locul secund fiind notată cu 13,367 puncte, după campioana na­țio­nală Valentina Miruna Botez-Farul Constanța iar pe locul trei și medaliată cu bronz a fost Ioana Andreea Danciu – LPS Cetate Deva, care a tota­lizat 13,300 puncte.
Surpriza plăcută a oferit-o la aceste întreceri gimnasta Lilia Cosman -legitimată la LPS Cetate Deva, care este noua campioană națională a Româ­niei la paralele, unde a câștigat medalia de aur cu un total de 12,300 puncte, ea fiind urmată de Raisa Chivu de la CSS Focșani (11,133 puncte) și de Adina Crișan-LPS Cetate Deva medaliată cu bronz, cu un total de 11,067 puncte.