.

Fotbal: Juniorii de la CSM Deva în cantonament montan, după victorii în amicale

Echipele de juniori U19 și U16 din cadrul Centrului de Copii și Juniori al secției de fotbal de la CSM Deva se află de câteva zile într-un stagiu montan de pregătire centralizată la Izverna, în județul Mehedinți. Deplasarea în cantonament s-a făcut după ce aceste echipe au susținut meciuri amicale, ambele câștigate.
Echipa juniorilor U 19 a întâlnit, pe teren propriu, formația de Liga 5 seniori Real Sântandrei, partidă pe care juniorii deveni care evoluează în Liga de seniori sub titulatura CSM 2 Deva, s-au impus cu scorul de 7-4 (4-0). În prima repriză, an­tre­norul Florin Călugărița i-a folosit pe Bogdan Costică – Cătălin Avram, Raul Tod, Dario Penzes, Ionuț Sicoe – Alexandru Vișan, Adrian Drăgan, Alin Tamaș, Antonio Nicoară – Ovidiu Ștefan, Dan Boldor, pentru CSM înscriind Vișan, Boldor, Ștefan și Nicoară.
După pauză cei de la Sântandrei au revenit la 4-2, pentru ca, ulterior, fiecare echipă să marcheze pe rând, până la stabilirea scorului final, de 7-4. În partea secundă a jocului pentru deveni au evoluat Bogdan Costică (Alexandru Truția) – David Rotariu, Lucian Sita, Robert Dragoșa, Rafael Roșca – Nicolae Negru, Adrian Guga, Antonio Nicoară (Dan Boldor), Robert Stoia – Cătălin Iacob, Șerban Silvestru, bună parte dintre aceștia fiind cu doi sau chiar și cu trei ani mai mici față de categoria U19 în care sunt înscriși, iar marcatorii au fost Silvestru, Iacob și Negru.
Echipa juniorilor U16 de la CSM Deva a întâlnit acasă formația similară de la Zarandul Crișcior, de care a trecut cu 3-2 (2-0). Pentru CSM Deva au marcat, în prima repriză, Nagy și Lăcătuș, cei de la Zarandul au restabilit egalitatea în repriza secundă, când pe teren, la gazde, care au ratat și un penalty, au fost mulți jucători mai tineri de 16 ani, iar golul victoriei i-a aparținut lui Boglea.
Antrenorul Constantin Vi­șan a început jocul cu Alexandru Glodean – Aris Nagy, Nicolae Negru, Robert Stoia, Rafael Roșca – Adrian Drăgan, Denis Negrilă, Emanuel Bogdaniuc, Denis Lăcătuș – alexandru Vișan, Denis Buță, după pauză mai evoluând Sebastian Antal, Richardo Dodoi, Alexandru Ciobanu, Rareș Ticula, David Rotariu, David Trif, Claudiu Boglea, Adrian Bogdan și Alexandru Curcă.
În cantonamentul de la Iz­verna nu au făcut deplasarea, din motive medicale, Alexandru Truția și David Trif, iar în lotul echipei U19 a reapărut Vlad Voiculescu, absent motivat la jocul cu Real Sântandrei, ceilalți jucători prezentați anterior fiind prezenți în Me­hedinți.
Menționăm că alături de tehnicienii Florin Călugărița și Constantin Vișan, în cantonament se află și Aurel Sava, antrenor cu portarii în cadrul Centrului de Copii și Juniori de la CSM Deva. Întoarcerea din cantonament, în cadrul căruia vor și câteva meciuri amicale, este prevăzută pentru vineri, 17 februarie.