Meteorologii anunță, pentru perioada următoare, temperaturi mult mai ridicate decât cele normale și un disconfort termic semnificativ, care pot avea efecte negative asupra sănătății populației – mai ales în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu dizabilități sau boli cronice.

Recomandări de aplicat pentru a fi în siguranță pe timp de caniculă:

consumați zilnic apă (între 1,5 – 2 litri), fără a aștepta să apară senzația de sete

consumați zilnic legume și fructe proaspete (pepene roșu și galben, prune, roșii, castraveți)

evitați consumul alimentelor ușor perisabile

faceți dușuri călduțe, fără a vă șterge de apă

purtați haine lejere, din fibre naturale, de culori deschise și acoperiți-vă capul cu șepci sau pălării de soare

reglați aparatul de aer condiționat astfel încât diferența dintre temperatura de afară și cea din locuință/birou să nu fie mai mare de 5 grade Celsius

protejați-vă locuințele de supraîncălzire (protejați ferestrele expuse la soare cu jaluzele sau draperii, deconectați de la sursa de alimentare aparatele electrocasnice a căror utilizare nu este necesară etc.)

aveți grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilități), oferindu-le periodic lichide, chiar dacă nu le solicită

dacă suferiți de diferite afecțiuni, consultați medicul specialist pentru adaptarea schemei de tratament la perioada caniculară

în cazul apariției unor simptome generate de caniculă (dureri de cap, amețeli, greață, anxietate, transpirație abundentă, crampe musculare, puls rapid) sau în cazul agravării simptomelor cauzate de afecțiunile cronice, solicitați imediat ajutor medical!