.

CSC Bistra – pe podium la Campionatul European de Karate

Karatiştii de la Bistra au participat în perioada 8-11 iunie 2023 la Campionatul European de Karate care a avut loc la Oradea.

La această competiţie au participat peste 750 de sportivi  din 47 de ţări, în format fizic şi online.

Competiţia a avut ca probe – kata individual şi kumite individual.

Şi de această dată karatiştii de la Bistra au fost la înălţime. CSC Bistra s-a clasat pe locul II în clasamentul pe cluburi, la Campionatul European.

,,Continuăm să participăm la competiţiile de gen. Am reuşit şi de această dată să ne dovedim valoarea şi performanţa. Le mulţumesc sportivilor, părinţilor şi primarului comunei Bistra care a fost ca de fiecare dată alături de noi şi ne-a susţinut. Urmează stagiul de pregătire pe litoral şi Campionatul European din Slovenia din luna octombrie a acestui an”, afirmă Viviana Pripon, antrenor CSC Bistra (6 DAN).

Clubul Sportiv Comunal Bistra a intrat în competiţie cu 46 de sportivi.

CSC Bistra a obţinut trofeul competiţiei, medalii şi diplome.

,,Şi de această data, sportivii  de la CSC Bistra antrenaţi de Viviana Pripon au adus acasă medalii, diplome şi trofeu. Aceşti copii au câştigat şi au promovat imaginea comunei noastre în lume. Administraţia publică locală le este recunoscătoare pentru munca depusă, pentru rezultatele pe care le obţin de fiecare dată la competiţii. Când vorbim despre aceşti sportivi vorbim de performanţă şi valoare. Le mulţumesc sportivilor, antrenoarei lor, părinţilor şi tuturor celor care îi susţin. CSC Bistra are tot sprijinul meu şi mă bucur că am înfiinţat acest club. Rezultatele lor arată că a fost un lucru benefic pentru copii şi comunitate”, spune Traian Gligor, primarul comunei Bistra.

Tot aici, sportivii au participat şi campionatul mondial şi internaţional de karate de unde au adus acasă diplome şi peste 50 de medalii de aur, argint şi bronz.

Educaţia şi sportul sunt importante pentru administraţia publică locală din comuna Bistra care consideră că ,,O minte sănătoasă, într-un corp sănătos” nu sunt doar simple cuvinte.