.

CN de Judo la Deva: Judoka deveni, pe podiumul naționalelor

Circa 300 de participanti de la toate cluburile din țară au fost prezenți la startul întrecerilor Campionatului național U 18 la judo, competiție organizată de către Federația Română de Judo în colaborare cu SCM Deva și LPS Cetate Deva.

Întrecerile s-au derulat pe parcursul a două zile iar în prima zi a acestei ediții de campionat, sportivii de la cluburile din Deva au reusit să se numere printre medaliații Campionatelor naționale.
Astfel, Patricia Nistor , legitimată la SCM Deva , a câștigat medalia de argint la categoria -57 de kg, fiind învinsă în finală de Teodora Pop Oprișca (LPS Cluj Napoca), iar deveanca Carla Duma s-a clasat pe locul V la aceeași categorie.
O altă medalie de argint a fost cucerită de Larisa Cadar și ea legitimată la SCM Deva la categoria 63 kg, după o luptă dramatică în finală cu Nicoleta Maria Grigore (CSM PItești) iar Beatrice Vasilica Bodea s-a clasat pe locul V.
Medalii de bronz au cucerit în prima zi a competiției de la Deva două sportive legitimate la SCM Deva: Andrada Selena Moisescu, care a reușit să se impună în meciul pe care l-a avut la categoria 48 kg cu Naomi Marin( CSM Bucuresti) și Dalia Alexandra Robu care a întrecut-o pe Alexandra Circă(CFR CSS Ploiești) la ca­tegoria 52 de kg.
În întrecerea băieților menționăm medalia de argint cucerită de către Robert Filip , legitimat la ACS Judo Club Deva (unde este pregătit de către Liviu Cosmescu), învins în finala categoriei -66 kg de către Paul SCurtu (CSM Brăila).
La finalul acestei săptămâni , tot la Deva este programată etapa pe euroregiune la care sunt așteptați peste 200 de sportivi de la cluburile și asociațiile din partea de vest a României. Competiția este organizată de către federația Române de Juido în parteneriat cu LPS Cetate Deva, SCM Deva și DJTS Hunedoara iar sportivii clasați pe primele locuri la fiecare categorie din concurs se vor califica la etapa finală a competiției.