Cel mai fidel cititor pe luna aprilie la Biblioteca Judeţeană

Vineri, de la ora 10.00, la Secţia de Împrumut Carte pentru Copii a bibliotecii noastre a avut loc o nouă festivitate de premiere în cadrul proiectului „Premiul pentru excelenţă – Cel mai fidel cititor”, gândit de domnul Costel Avram şi susţinut de Asociaţia „Zamolxe 182”, demarat în urmă cu mai bine de un an şi continuat, lună de lună, de atunci şi în acest an.
Premiul acestei luni a fost oferit elevei Șofana-Miruna Roman, de la Școala Gimnazială Pui, pentru pasiunea sa pentru lectură și pentru activitatea constantă la biblioteca comunală.
La eveniment au fost prezenţi domnul Ioan Sebastian Bara, managerul Bibliotecii Județene „Ovid Densusianu” Hunedoara–Deva, şi domnul Mircea Cranciova, preşedintele Asociaţiei „Zamolxe 182”. Miruna a fost însoţită de domnul Ovidiu Ciolea, primarul comunei Pui, de domnul Călin-Iosif Butaș, directorul Școlii Gimnaziale Pui, și de colega noastră, Irina Ana Dohotar, bibliotecară în comuna Pui.
Domnul Ioan Sebastian Bara a deschis festivitatea, felicitând-o pe Miruna şi urându-i să rămână în continuare o prietenă apropiată a bibliotecii şi a cărţilor. I-a reamintit proverbul, încă actual, „Cine are carte, are parte”.
În continuare, domnul Mircea Cranciova a subliniat importanţa implicării comunităţii în susţinerea lecturii şi a adresat felicitări atât elevei premiate, cât şi celor care o sprijină în parcursul său.
Domnul primar Ovidiu Ciolea a apreciat rezultatele obţinute de tânăra cititoare şi a evidenţiat rolul bibliotecii în viaţa comunităţii, mulţumind pentru această iniţiativă care încurajează lectura în rândul copiilor.
Bibliotecara Irina Ana Dohotar a vorbit despre bucuria de a avea cititori activi şi implicaţi şi a subliniat faptul că Miruna este una dintre cele mai consecvente cititoare ale bibliotecii din Pui.
Premiul – diploma şi suma de 500 de lei – i-au fost înmânate Mirunei de către domnul Mircea Cranciova, ca semn de apreciere pentru pasiunea şi perseverenţa sa, iar ulterior domnul Ioan Sebastian Bara i-a oferit, din partea bibliotecii noastre, un pachet de cărţi.
Vizibil emoţionată, Miruna a mulţumit pentru premiu şi a spus că lectura este unul dintre modurile ei preferate de a se relaxa, de a evada în lumi noi şi de a învăţa.
O felicităm pe Miruna şi îi dorim mult succes în continuare, încredinţaţi fiind că dragostea pentru lectură îi va deschide mereu noi drumuri.
Partajează această știre

Lasă un răspuns