AU PUS ÎN PERICOL CIRCULAȚIA PE DRUMURILE PUBLICE

Polițiștii din municipiul Petroșani au depistat în trafic, în data de 01 iulie a.c., ora 03:20, pe strada Aviatorilor din localitate, un autoturism condus de un bărbat de 31 de ani, domiciliat în județul Alba. Conducătorul auto a fost suspus testării cu aparatul alcooltest, care a indicat o valoare de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate spitalicească, în vederea recoltării de probe biologice pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Pentru combaterea și prevenirea unor situații de risc și menținerea unui climat corespunzător de siguranță pe drumurile publice, polițiștii au acționat în data de 30 iunie a.c. pe mai multe artere rutiere din municipiul Petroșani.

În urma activităților desfășurate, pentru neregulile constatate privind abaterile de la normele rutiere au fost aplicate cinci sancțiuni contravenționale, în valoare de 2.430 de lei.

Polițiștii au oprit pentru control peste 30 de autovehicule, fiind reținute un permis de conducere și un certificat de înmatriculare.

Partajează această știre

Lasă un răspuns