.

Atletism: Rezultate bune pentru atleții din Deva, la debut de sezon

La București s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național de atletism în sală pentru categoriile de seniori, tineret (U23) și juniori I (U20).La acest concurs au participat și atleții de la CSM Deva, care au evoluat remarcabil.
Printre cele mai bune rezultate obținute la aceste întreceri sunt cele realizate de Florentina Marincu-Iușco, atleta de la CSM Deva câști­gând două probe. Sportiva pregătită de prof. Nicolae Alexe s-a impus atât în pro­ba de săritura în lungime, cu un excelent 6,67 m dar și proba de triplusalt, cu o săritură care a măsurat 13,76 m.
În urma acestor rezultate Florentina Marincu-Iușco și-a asigurat participarea la finala Campionatelor naţio- ­­nale programate tot în Capitală, în perioada 17-18 februarie, și a înregistrat bare­murile de participare pe 10 februarie, la Campionatul Balcanic de sală, programat la Istanbul. Până atunci, sportiva legitimată la CSM Deva va participa la Cupa României, de la București, întreceri programate la finalul acestei săptămâni. Este importantă să menționăm că pentru întrecerile programate la Istanbul atleta din Deva a îndeplinit baremurile în ambele probe, atât la săritura în lungime cât și la triplusalt.
Excelent a concurat Dorin Rusu, recent transferat la clubul devean,care, a obținut locul trei în proba de 1500 m și apoi s-a impus și în cea de 3.000 m. Aceste rezultate îi permit alegătorului devean să fie prezent atât la Cupa României, de la finele acestei săptămâni cât și la finalele Campionatului național, de la mijlocul lunii februarie.
Menționăm că Dorin Ru­su, pregătit de Cornelia Juratoni, are șanse de a obține baremul de calificare la Balcaniada de la Istanbul, dacă va face o cursă bună în proba de la 3.000 m la Cupa României.
În fine, un alt sportiv antrenat de Cornelia Juratoni, Eric Daniel Rus, a obținut, și el, calificarea atât pentru Cupa României, cât și la etapa finală a Campionatului Națio­nal de atletism în sală pentru seniori, tineret (U23) și juniori I (U20), având, în clasamentele generale cumulate, timpi buni realizați atât la 800, cât și la 1500 m sportivul de la CSM Deva fiind specializat în cursele de fond.
Revenind la întrecerile din cadrul primei etape din campionatul național să mai notăm că în proba de 800 m feminin, Larisa Tabita Iovu (LPS Cetate Deva) s-a clasat pe locul V, la 200 m masculin Andrei Marian(SCM Deva- -CSM Constanța) s-a clasat pe locul IV, iar la săritura în lungime sportivi U 20, Robert Florin Popa s-a situat pe locul VIII iar Tudor Andrei Râșteiu(ambii LPS Cetate Deva) s-a clasat pe locul XII.