.

Atletism: Locul III pentru România la Campionatele Balcanice ale Juniorilor 1

Cu 24 de medalii (5 de aur, 9 de argint și 10 de bronz), România a terminat pe locul trei Campionatele Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20), desfășurate în zilele de 16-17 iulie, la Denizli (Turcia).
Primele două trepte ale podiumului de premiere au revenit echipelor Turciei (38 medialii; 17-14-7) și Croației (17 medalii; 10-4-3). De men­ționat că la feminin, țara noastră a fost a doua, după Turcia, totalizând 18 trofee (5-6-7).
Medaliile aur pentru România au fost câstigate de: Maria Bisericescu ( la 200 m), Claudia Costiuc (800 m), Mădălina Sîrbu ( 3000 m), Daria Grigoriu (100 m garduri) și ștafeta 4X100 m (în formula Denisa Balaban/ Maria Bisericescu/ Petrina Pivni­ceru/Daria Grigoriu.
De menționat că atleta Pe­trina Pivniceru (foto) legi­ti­mată la CSS Hunedoara, pregătită de prof. Florin Bucur a cucerit această medalie de aur cu ștafeta României, fetele noastre oprind acul crono­metrului la 45,70 secunde, ceea ce este un timp foarte bun pentru junioarele din România. Mai mult tânăra din Hunedoara a încheiat și proba de 200 m pe podiumul de premiere cu o medalie de bronz.
De menționat că Petrina Pivniceru, absolventă a pro­moției din acest an a Colegiului national de Informatică Traian Lalescu din Hunedoara, a participat la aceste întreceri balcanice ca urmare a rezultatelor obținute în acest an la competițiile naționale ale juniorilor, la care a obținut mai multe medalii.
De altfel, junioara din Hunedoara este și absolventă de bacalaureat cu o medie excelentă, ea primit la fizică nota 10.00 iar la matematică nota 9. 85 și gândurile ei se îndreaptă către Cluj Napoca unde dorește să fie o viitoare studentă cu rezultate excelente.
Un rezultat bun a înregistrat și Adelin Daniel Pop legiti­mat la CSS Hunedoara, care a finalizat proba de 800 m pe un onorant loc IV, cu un timp care se apropie de obiectivul stabilit de atletul hune­dorean pentru sezonul actual. Eliza Enache, legitimată la LPS Cetate Deva (antrenor prof. Nicolae Alexe) a încheit întrecerile din Turcia pe locul VI la săritura în înălțime, iar Eric Rus pe același loc în proba de 5000 m.