.

Atletism: Juniorul Eric Rus, de la LPS Cetate Deva, medalie de argint la București

Recent la București, pe un traseu stabilit de către organizatori chiar în centrul capitalei, s-au desfășurat în organizarea Federației Române de Atletism (FRA) întrece­rile Campionatului Național de alergare pe șosea pentru seniori, tineret și juniori 1, în paralel cu ediția din acest an a tradiționalului semimaraton organizat de către multipla noastră campioană mondială Constantina Diță.
Au luat startul la întreceriule de semimaraton 10 km un număr de 768 de concurenți, la 21 de km au participat 287 iar la cursa populară 158 de concurenți. Finala campionatului de alergare pe șosea a ali­niat la ștart 113 sportivi din care 42 de alergătoare și 70 de alergători.
La finalul întrecerilor atletul Eric Rus, legitimat la LPS Cetate Deva, unde este pregătit de prof. Cornelia Juratoni a cucerit medalia de argint, după ce s-a clasat pe locul secund în proba junio­rilor de categoria 1.. El a încheiat proba cu timpul de 33.05 minute fiind întrecut doar de Andrei Ihnatiuc- (CSS Rădăuți) care a finalizat proba în 31.50 min.
În întrecerea senioarelor Denisa Alexandra Bota , cu dublă legitimare LPS Cetate Deva- Politehnica Timișoara a încheiat proba de 5 km pe locul 10 cu timpul de 17.50 minute.
Atletul kenyan Gebrie Erkihun a câştigat cu timpul de 1 oră, 3 minute şi 17 secunde ediţia a şasea a Semimaratonului Internaţional Bucu­reşti by Constantina Diţă iar la feminin a câștigat Winfridah Mopraa Moseti cu 1 oră, 11 minute şi 43 de secunde,