.

Atletism: Florentina Marincu Iușco, lider și la europenele de la Cluj Napoca

Desfășurate pe Arena din Cluj Napoca într-o organizare impecabilă, impusă de forul atletic european, întrecerile Campionatelor Europene de atletism pentru echipele din Liga I la care au participat aproximativ 900 de atleți reprezentând 12 țări, printre care și România cu 49 de sportivi, nu au fost reușite și pentru sportivii din delegația României.
Devenca Florentina Ma­rincu -Iușco (legitimată la LPS Cetate Deva) și-a îndeplinit obiectivul stabilit împreună cu antrenorul ei prof. Nicolae Alexe și a adus echipei naționale a României cele 12 puncte pentru victoria în proba de săritura în lungime. Florentina a câștigat proba cu o săritură care a măsurat 6.55 m , situându-se înaintea olandezei Pauline Hondema (6.40 m) și a suedezei Tilde Johansson (6.36 m).
Bianca Florentina Ghelber a câștigat proba de aruncarea suliței cu 71.19 m,Alin Alexandru Firfirică a fost primul clasat la aruncarea discului cu 62.38 m, Rareș Toader a adus 11 puncte în plus României în clasamentul general după ce a terminat pe locul secund la aruncarea greutății, Daniela Stanciu s-a clasat pe locul secund la săritura în înălțime cu 1.92m (cel mai bun rezultat din acest sezon), Adelina Panaet s-a clasat pe locul secund în proba de 3.000 de metri obstacole, Anamaria Nesteriuc a câștigat finala B la 100 m iar Andreea Marina Baboi pe cea de la 200 m.
Andrei Răzvan Deliu (legitimat la SCM Deva) s-a clasat pe locul nouă la săritura cu prăjina( a realizat un record al sezonului) cu 4.90 m într-o probă câștigată de turcul Ersu Sasma (5,65 m) urmat de elvețianul Alberto Dominik (5.55 m).
În urma desfășurării celor 40 de probe din program, Cehia a totalizat 320,50 puncte și a promovat alături de Belarus(315) în superligă iar pe ultimele locuri s-au clasat România cu 207 puncte și Estonia cu 157 puncte , echipe care au retrogradat în liga secundă.