.

Atletism: Deveanul Raul Manuel Dan – medalie de bronz la cros -juniori

Pe un traseu stabilit de către organizatori în pădurea de lângă municipiul Botoșani, s-a desfășurat sâmbătă etapa finală a Campionatului Național de cros (seniori, U23, U20), competiție la care au participat un numar total de 142 de sportivi, dintre care 65 la feminin si 94 la masculin, de la un numar de 47 de cluburi din țară.
S-a alergat pe distanțele standard: masculin juniori U20 – 6 km; tineret U23 – 8 km; seniori – 10 km iar la femi­nin junioare U20 – 4 km; tineret U23 – 6 km și senioare – 8 km iar la seniori stafetă mixtă 4 x 1.5 km, aceste întreceri fiind un important criteriu de calificare pentru Campionatul European din 11 decembrie, programat la Torino (Italia).
În proba de alergare pe distanța de 6000 m Juniori U20, atletul devean Raul Manuel Dan (CSM Deva), pregătit de prof. Cornelia Juratoni a reușit să încheie finala pe un onorant loc III, cu timpul de 18:21.13 cucerind astfel o medalie de bronz.
Locul I a fost câștigat de Dragoș Luca Pop (CSM Cluj Napoca) cu timpul de 17:34.83, care a fost urmat în clasament de Lucian Florin Stefan (CSS Caransebeş) care a parcurs traseul în 18:15.04.
Eric Daniel Rus (și el legitimat la CSM Deva), a terminat proba pe locul VII cu timpul de 18:55.77 iar Adelin Daniel Pop ( legitimat la SCM Deva) a sosit pe locul XIV cu timpul de 19:56.45
Competiția seniorilor masculin, a fost câștigată de Maxim Răileanu (CSM Cluj Napoca – 29:11,82), urmat de către Dorin Rusu (CSM Craiova – 29:26,71) și de Ștefan Gavril (CSM Cluj Napoca – 29:49,01) iar la senioare, campioana a devenit Claudia Prisecaru (CSM Focșani 2007 – 26:42,28), urmată în clasament de Adela Bălțoi (ACS Sportul Feroviar – 27:38,99) și Maria Bosîn­ceanu (CSM Vaslui – 27:41,98).