.

Șah: Cupa Palia Orăștie, cu participare record și premii pe măsură

În municipiul Orăștie s-au desfășurat întrece­rile primei ediții a competiției de șah rapid “Cupa Palia Orăștie „ cu participarea unui număr record de sportivi, peste 70, reprezentând cele mai importante cluburi din Alba, Arad, Cugir, Deva, Oradea, Sibiu, Turda, Vulcan, Timișoara, București și din Orăștie cu mențiunea că sportivii secției de Șah din cadrul Clubului Sportiv Dacia Orăștie 2010, au obținut rezultate foarte bune!
Au urcat pe podiumul de premiere:categoria open: David Cordea-CSM Alba Iulia urmat de Lavinel Cruceru (CSU Agora Sport Club Oradea) și de Darius Posteucă (CSM Dacia Orăștie);categoria veterani +65 ani: 1.Laurențiu Rădițoiu 2. Ioan Topârean și Nicolae Dicu (toți legitimați la Metalurgistul Cugir) 3.Ioan Calotă(CSM Dacia Orăștie).
Întrecerea feminină a fost câștigată de Maria Camelia Tatu (CS Universitar Sibiu) urmată de Alisia Mira Rus și de Carina Cordașu (ambele CS Club Șah Potaissa Turda). În competiția copiilor s-au evidențiat după cum ur­mea­ză: categoria 8 ani: Ephraim Beniamin Damian (Dacia Orăștie) urmat de Darius Bîrsan și Igor Gorun (ambii ACS Smart Chess Sibiu);categoria 10 ani: 1.Sebastian Manta (ACS Smart Chess Sibiu) 2.Darius Dudaș (Dacia Orăștie) 3,Naghy Cismaș (CS Universitar Sibiu).
Categoria celor de 12 ani a fost câștigată de Ioan Gomboș (CSM Unirea Alba Iulia) urmat de Andrei-Darius Bâșcă (Clubul de Șah Deva) și de Mihai Flavius Mihăilă (Sacia Orăștie) iar la categoria 14 ani a câștigat Ileana-Iris Antal (CS Dinamo Bucuresti), urmată de Robert Vlasici (ACS Turnul Alb Sibiu) și de Eduard Crețu (CSM Unirea Alba Iulia).
În competiția de la categoria 16 ani au fost acordate doar două premii, pentru câștigătorul categoriei Silviana-Diana Petculescu (CSS 1 Timisoara) și pentru locul secund ocupat de David Chepea (ACS MM Miahil Marin, Bucureşti).
Cel mai tânăr participant a fost desemnat Miahi Bucur Rădulescu (Clubul de Şah Deva) care a primit şi un premiu pentru sportivitate.