Sport.

Sport.

De la AJF: Cupa Satelor la fotbal ediţia a II-a

Cupa Satelor, competiție cu finalizare la nivel național, organizată de Federația Română de Fotbal cu sprijinul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, dedicată tinerilor practicanți ai fotbalului din mediul rural, revine în programul asociațiilor județene. Echipele participante re­pre­zintă satele și comunele din România și vor fi alcătuite din copii născuți după

Citește mai mult »

Judo: Sportivi deveni, medaliați la Sibiu

Sala Sporturilor „Transilvania” din municipiul Sibiu a fost gazda unei noi ediții a tradiționalei competiții înternaționale de judo pentru juniori, cadeți și seniori “Cupa Temerarul”, la ediția din acest an fiind prezenți peste 150 de sportivi din 5 țări. Au participat la aceste întreceri și judoka de la LPS Cetate

Medalii pentru luptătorii din județ

Recent la Târgoviște s-au desfășurat întrecerile Campio­natului Național de Lupte Libere unde au fost prezenţi peste 200 dintre cei mai valoroşi juniori ai momentului. Sportivii din județ au fost din nou în centrul atenției. Sportiva Denisa Fodor (antrenor Suraj Moravan), elevă a Liceului cu Program Sportiv „Cetate“ Deva şi componentă

Cupa 13 septembrie la minifotbal

ISU HD in colaborare cu Sucursala Hunedoara a ASPR a organizat ediția a XXII a campionatului judeţean de minifotbal. La competiție au participat echipe din cadrul subunitatiilor de pompieri ale ISU Hunedoara. După finalizarea mai multor meciuri intens disputate câștigătoarea turneului a fost echipa pompierilor brădeni, urmată de cea a

Tir cu arcul: Arcașii hunedoreni, medaliați la naționale

La baza sportivă Arena din Aninoasa s-au desfășurat recent întrecerile Campionatului Național de Seniori şi Juniori de la Aninoasa la categoriile Arc Olimpic, Compound şi Barebow. Au fost prezenți 120 de sportivi, care au reprezentat 19 cluburi din țară: CS Şoimii de Mureş, CSO Retezatul Haţeg, CS Lamont Cluj, CS

Bianca Andreescu, noua campioană de la US Open

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câştigat primul său titlu de Mare Slam din carieră, după ce a învins-o în finala turneului de tenis US Open pe legendara jucătoare americană Serena Williams cu 6-3, 7-5, într-o oră şi 39 de minute. Bianca a dat dovadă de o maturitate

România, din nou CAMPIOANĂ europeană la tenis de masă

Selecţionata feminină a României a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), duminică, după ce a învins Portugalia cu scorul de 3-0 în finală. România şi-a trecut în palmares al cincilea său titlu continental, după cele din 1992, 2002, 2005

Handbal juvenil: Cupa comunei Vețel

Conducerea Asocia­ției Sportive Viitorul Vețel organizează și în acest an, tradiționala competiție handbalistică, Cupa Comunei Vețel, la care vor participa echipe alcătuite din junioare de categoria a III-a, cele care vor evolua din acest sezon în campionatul naţional. Au răspuns invitației organizatorilor formațiile de la CSS Hunedoara, CS Victoria Nădlac,ACS

Fotbal: Adrian Liga este noul vicepreședinte al AJF Hunedoara

Adunarea Generală a Asociației Județene de Fotbal Hunedoara convocată pentru luni a debutat cu un moment de reculegere în memoria celor dispăruți de la ultima întrunire, iar după ce s-a făcut o informare despre necesitatea asigurării jucătorilor pentru accidentări, la nivelul ligilor inferioare, s-a trecut la punctul principal al ședinței,