Sport.

Sport.

Nataţie: David Popovici, locul IV în finala de la 200 m

David Popovici (16 ani) a luat startul, joi dimineață, în finala probei de 100 metri liber de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.Popovici, considerat unul dintre înotătorii de mare viitor din nataţia mondială, a terminat doar pe locul 7, cu timpul 48.04 într-o cursă câştigată de supercampionul Caeleb Dressel (24

Citește mai mult »

Scrimă: O medalie pentru cei 25 de ani de activitate

Revenită în ţară după ce a cucerit medalia de argint la întrece­rile de la Tokyo, Ana-Maria Popescu a declarat pe Aeroportul Henri Coandă, că toţi cei 25 de ani de când practică scrima sunt în spatele medaliei de argint câştigate la Jocurile Olimpice de la Tokyo.“Fac scrimă de 25 de

JO 2020. Rusia câștigă titlul olimpic la gimnastică

Sportivele din Rusia au câștigat marți medalia olimpică de aur la gimnastică în concursul pe echipe, în condițiile în care echipa SUA, care era favorită, a retras-o pe multipla campioană Simone Biles, după ce aceasta ar fi suferit o accidentare la sărituri. SUA, cu medalie de argint, ratează astfel şansa

JO 2020: Prima victorie a României la baschet feminin 3×3

Selecţionata feminină de baschet 3×3 a României a reușit prima victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, scor 22-14 cu Mongolia, luni, în Aomi Urban Sports Park. După patru eşecuri la rând, sportivele tricolore au obţinut un succes care le menţine în cursa de calificare în faza următoare. Pentru echipa