.

Nataţie David Popovici a cucerit a doua medalie la JO, bronz la 100 metri liber!

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport (ANS), Elisabeta Lipă, l-a numit “magic” pe înotătorul David Popovici, cel care a reuşit, miercuri seara, să câştige bronzul la 100 m liber, a doua sa medalie la Jocurile Olimpice de la Paris după aurul de la 200 m liber.
“Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data asta medalia de bronz la 100 metri liber! După aurul olimpic la 200 metri liber, sportivul nostru a intrat în cursă şi a câştigat bronzul, luptând admirabil în ‘proba regină’ a înotului. Mulţumim, David, ai făcut mândră o naţiune în­treagă! Felicitări ţie, antre­norului Adrian Rădu­lescu, preparatorului fizic Dragoş Luscan, părinţilor tăi, Fede­raţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern FRNPM şi clubului CS Dinamo Bucu­reşti”, a notat Lipă pe contul personal de Facebook.
Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.
Finala a fost una formi­da­bilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.
David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.
David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.
David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).
Fostul ministru al Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, l-a felicitat pe înotătorul David Popovici pentru medalia de aur câştigată la Jocurile Olimpice de la Paris şi a transmis că noul campion olimpic ne-a dat ”speranţă”.
”Aur. Felicitări, David! Ai reuşit! Suntem atât de fericiţi pentru medalia ta! Prin tine, România şi-a arătat valoarea sportivă în faţa unor ţări cu mult mai puternice în comparaţie cu noi. Ne-ai dat încredere. Ne-ai dat speranţă. Este poate cea mai importantă medalie de aur de la aceste Jocuri Olimpice. Şi e a ta!”, a scris Novak pe Facebook.
Novak a fost primul mi­nistru al sportului care parti­cipă la Jocurile Paralimpice, în 2021, la Tokyo. El a reuşit să se califice şi la Jocurile Para­limpice de la Paris, care vor avea loc în intervalul 28 august-8 septembrie.
Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, luni seara, după o cursă cu un final dramatic.
Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Ma­tthew Richards pe ultimii metri ai cursei.
Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100)