.

Lupte libere: Sportivii de la CSS Petroșani medaliați la întrecerile balcanice

În Sala Polivalentă din Capitală s-au desfășurat la finalul săptămânii trecute întrecerile unei noi ediții a Campionatului Balcanic de lupte libere
pentru juniori U 15 și U 17, competiția fiind organizată de către Federația Română de Lupte libere în partene­riat cu Ministerul Sportului.
La ediția din acest an au participat sportivi din mai multe țări, afiliate la organizația balca­nică, întrecerile fiind conside­rate un bun test de verificare la finalul unei lungi etape de pregătire.
Reprezentanții secției de lupte libere de la CSS Petroșani au reușit să cucerească cinci medalii din care una de aur, una de argint și alte trei de bronz, într-o competiție cu un nivel tehnic foarte ridicat.
Claudia Manțog a evoluat la categoria 58 kg juniori U 15 unde a cucerit o medalie de aur în întrecerea pe echipe, ea fiind cooptată în echipa națională iar la individual s-a clasat pe locul III și a cucerit o medalie de bronz.
Tânărul sportiv Ianis Monete care a evoluat la categoria 48 kg la juniori U 15 a cucerit o medalie de aur cu echipa Româ­niei din care a făcut parte și o altă medalie de bronz în com­petiția individuală la această categorie.
Andreea Chiriac a evoluat la categoria 49 kg juniori U 17, unde s-a clasat pe locul III și a cucerit o meritată medalie de bronz, iar Iulia Moldovan a încheiat competiția din Bucu­rești pe locul IV la categoria 65 kg – U 17.
Felicitări sportivilor din Pe­troșani și antrenorilor Gheor­ghe (Lele) Răducu și Cristinel Popa.