.

Karate: Luptătorii de la Elite Center, medaliați la Cupa României

Sportivii de la secția de karate a clubului hunedorean Elite Center au participat recent și au obținut rezultate deosebite la întrece­rile Cupei României la Karate shotokan ESKU, competiţie organizată la Sala Polivalentă din Dumbrăvița-Timişoara.
Au urcat pe podiumul de premiere Mara Sălăgean care a cucerit medalia de aur la joc tehnic copii 1. Medalii de argint au obţinut Alexandru Fedorean – loc II MC kata, Luca Sălăgean – kumite +40 kg, Karina Pop Kar – kumite shobu ippon-61 kg și la kumite WKF -61 kg, Andrei Cristea MC kumite -50 kg.
Medaliile de bronz au fost aduse la palmaresul clubului de către Andrada Sipa – loc III la MC kata, Alexandru Fedorean – MC kumite +55 kg, Ana Maria Tiuntiuc loc III la Ca­deți kumite +61 kg, Alexandra Stoica loc III la Juniori Kata și kumite -53 kg. Au participat şi sportivii Roatis Cristian și Iacob Nicole care au avut rezultate bune la acest concurs, avându-se în vedere nivelul ridicat al competiției națio­nale.
Sportivii hunedoreani au fost însoțiți de instructorul lor, Eric Sos 3 DAN Shotokan.