Gimnastică juniori: Urzică jr., campion balcanic la Sofia

Alexandru Urzică, legitimat la CS Dinamo, fiul fostului gimnast Marius Urzică, a câștigat medalia de aur la individual compus, la Campionatele Balcanice.Juniorul din familia Urzică a început în forță întrecerile de la Sofia și a reușit un punctaj de 12.766 la sol și de 12.366 la cal cu mânere.
Alexuțu, cum este alintat de familie și colegii săi, a concurat la categoria 12-13 ani și a câștigat medalia de aur la individual cu 72.097 puncte, fiind urmat pe podium de doi reprezentanți ai Turciei. Ale­xandru Urzică e antrenat de tatăl lui, Marius Urzică, campionul olimpic din 2000, la cal cu mânere. Marius Urzică are și două medalii de argint la Jocurile Olimpice, în 1996 și 2004, tot la cal cu mânere.
Echipa României (Alexandru Urzică, Alexandru Io­nes­cu și Andrei Gherghina) s-a clasat pe locul 4, cu 202.6 puncte. Aur pentru Bulgaria (220,2 puncte), argint – Ungaria (219,6 puncte), bronz – Turcia (219,5 puncte).
În competiția juniorilor (16-17 ani) Alexandru Iones­cu s-a clasat pe locul 7 cu 70.798 puncte, iar Andrei Gherghina la prejuniori (14-15 ani) pe locul 9 cu 59.664 puncte”, a transmis Federația Română de Gimnastică.
La feminin gimnastele din țara noastră au cucerit o medalie de aur în întrecerea pe echipe unde formația noastră alcătuită din Iris Iordache, Cătălina Ciocade (legitimată la LPS Cetate Deva), Miriam Giușcă, Aniela Tudor, Bianca Holban a câștigat totalizând 139.261 puncte și a fost urmată de Ungaria (135.328 puncte) și de Bulgaria (133.295 puncte.). La individual, Iris Iordache la junioare (14-15 ani) și Miriam Giușcă (10-11ani) au fost medaliate cu aur.
Deveanca Cătălina Ciocade( pregătită de prof. Anamaia Ocolișan) cu un total de 45.765 puncte s-a clasat pe locul secund şi a cucerit o medalie de argint la indivi­dual compus ea fiind urmată de o altă gimnastă din România, Aniela Tudor.
Menționăm că gimnasta legitimată la clubul Cetate Deva a avut cel mai mare punctaj la sol, unde a fost notată cu 12.066 puncte și unde, s-a situat pe locul secund în finala de la sol, fiind recompensată cu o me­dalie de argint.