Gimnastică aerobică: Trei medalii pentru România la Mondialele de juniori din Italia

Sportivii români au cucerit trei medalii, una de argint şi două de bronz, la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică pentru juniori de la Pesaro-Italia.
Medalia de argint a fost obţinut în proba de trio, echipa fiind formată din Emma Rotaru, Melissa Făr­cuţa şi Raisa Alexe, care au totalizat 18,850 puncte. Un­garia a cucerit aurul (19,050), iar bronzul a re­ve­nit Italiei (18,700). Tot la trio, România 1 (Isabel Colioglu, Bianca Voicu şi Alessia Vrânceanu-Panciu) s-a clasat pe locul 7, cu 16,950 puncte.
O medalie de bronz a fost cucerită la grup, de Emma Rotaru, Melissa Fărcuţa, Rai­sa Alexe, Alessia Vrânceanu-Panciu şi Alexandra Andrei, cu 18,600 puncte. Bulgaria s-a clasat pe primul loc (19,050), iar Franţa a terminat pe locul secund (18,750).
Bronz a obţinut România şi la dans aerobic, finală în care am fost reprezentaţi de Emma Rotaru, Melissa Făr­cuţa, Raisa Alexe, Alexandra Andrei, Bianca Voicu, Isabel Colioglu, Maria Toma şi Bianca Cîmpan. Româncele au fost notate cu 17,375 puncte, primele două locuri fiind ocupate de Spania şi Ungaria, cu 17,400, departajate de nota de la execuţie.
La individual feminin, Alessia Vrânceanu-Panciu s-a clasat pe locul al patrulea, cu 19,225 puncte, la doar 0,05 puncte de podium. Portugheza Nadia Almeida (19,750) a luat aur, maghiara Viktoria Eva Banyasz (19,550) a obţinut argint, iar bronzul a revenit italiencei Ilaria Pagella (19,275).
În finala de la perechi mixte, Bianca Voicu şi Daniel Anton, ambii legitimați la LPS Cetate Deva s-au clasat pe locul cinci, cu 19,150, în timp ce Alexandra Andrei şi Ale­xandru Berbece au ocupat ultimul loc – opt (18,400). Portughezii au obţinut aurul (19,750), argintul a revenit italienilor (19,250), iar bronzul a fost adjudecat de Bulgaria şi Spania (19,250).
Mondialele de seniori au loc în perioada 27-29 septembrie, tot la Pesaro.