Gimnastică aerobică: Naționale reușite la Arad și medalii pentru gimnaştii hunedoreni

La Arad, în Sala Polivalentă din municipiul de pe Mureș, s-au desfășurat întrecerile „ Campionatelor Naţionale şi Concursul Naţional Kids Development” la gimnastică aerobică la care au participat sportivi de la 19 cluburi din țară, inclusiv și cei de la LPS Cetate Deva și de la CSS Petroșani, care au reușit să cucească medalii și la ediția din acest an în întrecerile individuale sau la perechi.
Gimnaștii de la CSS Petro­șani pregătiți la clubul din Valea Jiului de către profesoarele Elena Becze și Karina Pika au fost printre laureații ediției la întrecerile de la cate­goria a IV-a din cadrul Concursului Național Kids De­velop­ment, întrecerea noi­lor speranțe din gimnastica aerobică. Delia Ioana Buza a câștigat medalia de aur la individual feminin cu un total de 17 puncte, iar la masculin a câștigat colegul ei de club, Robert Gabriel Demeni care s-a impus cu un total de 16.700 puncte.

Gimnastul Daniel Anton și antrenoarea Geoargiana Cosma

În concursul perechilor, Delia Ioana Buză/Robert Gabriel Demeni au fost cei mai buni câștigând medalia de aur cu un total de 16.500 puncte, iar medalia de bronz a fost atribuită clubului din Petroșani, mai precis pere­chii alcătuite din gimnaștii Ioana Mădălina Todea Diconi și Florin Ciprian Grunță.
Perechea alcătuită din Alexandru Sebastian Pîrva și Victoria Anastasia Bucur, de la CSS Petroșani a reuşit un rezultat bun clasându-se la finalul întrecerilor pe locul patru la categoria a III-a, iar trioul alcătuit din Sofia Maria Dubles, Alexandra Breda și Anastasia Victoria Bucur s-a clasat pe locul patru, foarte aproape de podiumul de premiere.
Grupul de la CSS Petroșani alcătuit din Maria Nadia Lupșanic, Ioana Mădălina Todea Diconi, Delia Ioana Buză, Robert Gabriel Demeni și Maria Lorina Necșoiu a adus la palmaresul clubului o altă medalie de bronz, după ce s-a clasat pe locul trei la această competiție cu un total de 14.750 puncte.
Menționăm că sportiva Alexandra Breda, legitimată și ea la CSS Petroșani s-a clasat pe un onorant loc V în competiția feminină de la ca­te­goria a III-a, la fel ca și grupul de la categoria a II-a alcătuit din Alessia Chiriac, Delia Maria Gonciulea, Raisa Stefania Murgilă, Alexandra Bre­da, Cristina Gabriela Pîrva.
Pentru LPS Cetate Deva statistica arată că sportivii centrului olimpic au punctat și ei cu două medalii. Gimnastul Daniel Andrei Anton, component al lotului național de gimnastică juniori, pregătit în centrul de la Deva de Georgiana (Gesy) Cosma și Mădă­lina Susan a câștigat medalia de aur fiind primul clasat la îndividual categoria I iar în întrecerea de perechi de la aceași categorie, unde a evoluat alături de partenera lui, Bianca Voicu (CSS 1 Constanța) , cei doi sportivi s-au impus câștigând medalia de aur cu nota finală de 18.450 puncte.
Întrecerea cluburilor a fost câștigată de ACS Academia de Gimnastică Laura Cristache care a totalizat 195.71 puncte, bucureștenii fiind urmați de CS Farul Constanța cu 177.34 puncte și de CSM Arad cu 132.78 puncte.
La această competiție au fost derulate și căteva momente deosebite. Compo­nen­ții lotuirilor naționale ,atât seniorii cât și juniorii au fost premiați de către Federația Română de Gimnastică pentru rezultatele obținute la Campionatul Mondial din Italia, de la Pesaro iar în paralel cu acest eveniment a fost sărbătorită vicepreșe­dinta FR Gimnastică, Maria Fumnea pentru întrega activitate, 30 de ani în această disciplină sportivă în care a acumulat cu gimnaștii pe care i-a pregătit un totat general de 162 medalii cucerite la toate competițiile internațio­nale, mon­diale, europene.