.

Gimnastică aerobică: Daniel Anton – medalie de bronz la Regalul gimnasticii

Regalul gimnasticii de la Sala Polivalentă, organizat de Federația Română de Gimnastică, în parteneriat cu Primăria Municipiului București, la secțiunea gimnastică aerobică a continuat cu întrecerile Campionatului Național, o demonstrație de valoare a speranțelor acestei discipline.
În primele finale programate gimnastul Daniel Anton, legitimat la LPS Cetate Deva, pregătit de prof. Georgiana Cosma și Mădălina Susan, a cucerit medalia de bronz la individual masculin categoria I de competiție, depășindu-l pe colegul lui de club, Darius Irimie, clasat pe locul IV.
Trio-ul clubului devean, în componența Anca Groza, Bian­ca Cîmpan și Siana Căliman a ratat pe puțin o medalie de bronz, clasându-se pe locul IV iar Sebastian Alexandru Părva- de la CSS Petroșani s-a situat pe locul VII la individual, categoria a III-a.
Ultima zi din cadrul întrecerilor Campionatelor Națio­nale de gimnastică aerobică de la București, la care au participat un număr record de sportivi, 233 de la 18 cluburi și asociații sportive din țară, au adus alte medalii pentru gim­naștii din Valea Jiului.
Astfel, la probe de trio categoria a III-a, echipa alcătuită din Alessia Andreea Chiriac/ Anastasia Victoria Bucur/Delia Maria Gonciulea a câștigat medalia de aur având cea mai mare notă din concurs-17,450 puncte în timp ce colegele lor Alexandra Preda/Cristina Ga­briela Pîrva au cucerit medalia de bronz cu nota de 17.00.
O altă medalie de aur au cucerit componenții grupului de la CSS Petroșani la compe­tiția grupurilor de la categoria a treia în formula Alessia Andreea Chiriac/Andreea Brena/ Anastasia Victoria Bucur/ Cristina Gabriela Pirva/Delia Maria Gonciulea, care au fost notați cu 17.200.
Sportivii pregătiți la CSS Petroșani de antrenoarele Karina Pica și Elena Becze s-au clasat pe locul șase în proba de perechi mixte la categoria a treia din competiție, cu pere­chea Alessia Andreea Chi­riac/Sebastian Alexandru Pîrva (cu nota 15,450) iar perechea Bianca Cîmpan/Darius Irimie, de la LPS Cetate Deva a încheiat concursul pe locul cinci în proba perechilor mixte de la categoria I de concurs.
O medalie de aur a cucerit și LPS Cetate Deva în finala grupurilor de la categoria I, prin Raluca Bocșer cea care alături de colegii din lotul național, Vlăduț Popa, Raisa Alexe,Mădălin Boldea și Larisa Suiu au fost notați cu 19.100.
La individual senioare fe­minin,Daria Mihaiu a cucerit la mare luptă o medalie de bronz cu o nota de 19,900 , clasându-se după Sandra Dincă (Farul Constanța) și Miruna Ior­dache (Unefs Bucuresti), probă în care Raluca Bocșer s-a clasat pe locul șase.