.

Gimnasta Annaliese Drăgan (de la ritmică) s-a calificat la Jocurile Olimpice

Annaliese Drăgan a obținut locul cotă pentru Team Romania la gimnastică ritmică, după ce s-a clasat pe locul 17 la individual la Campionatele Mondiale de la Valencia.
Cu ambii părți români, dar născută în Statele Unite ale Americii, în California, Annaliese Drăgan a venit în România în urmă cu aproape șase ani, hotărâtă să facă performanță în gimnastică ritmică. Visul ei era să participe a Jocurile Olimpice.
Anul trecut la Campionatele Mondiale de gi­m­nas­tică ritmică de la Sofia re­zervate senioarele, Anna­liese Drăgan și Andreea Verdeș au fost primele ro­mânce ajunse în finale, după 26 de ani.
Dragostea pentru sport și dorința de a ajunge la Jocurile Olimpice au făcut-o să re­nunțe la o posibilă carieră în modeling. Frumusețea ei a fost recunoscută și la Campionatele Europene de gim­nastică ritmică de la Baku unde a primit premiul pentru cea mai frumoasă sportivă a competiției.
Pregătită la lotul național de Maria Gârbă, Anneliese are dublă legitimare la Sportul Studentesc Bucureşti, unde se antrenează împreună cu Alexandra Piscupescu și la clubul Nimble Rhythmic Gymnastics din SUA.
Annaliese Drăgan este cea de-a 7-a sportivă din România calificată la JO Paris 2024.