Fotbal: Antrenorul Florin Maxim, mulţumit de victoria echipei sale în prima restanţa

Corvinul a jucat și câștigat prima dintre cele trei restanțe pe care le are în acest sezon de Liga 2, jocuri amânate în perioada în care evolua în cupele europene din postura de câștigătoare a Cupei României. Miercuri, trupa hunedoreană a întâlnit pe teren propriu CSC Șelimbăr, adversar pe care l-a avut și în play-off-ul sezonului trecut, și l-a întrecut și de această dată.
Un gol a fost suficient pentru ca trupa lui Florin Maxim să se impună, iar reușita de 1-0 i-a aparținut fundașului golgheter Antoniu Manolache, în minutul 23. A marcat cu lovitură de cap în urma unui corner executat de Andrei Hergheligiu.

Florin Maxim a apreciat victoria obținută de jucătorii săi drept una ”muncită”, dar care face bine grupului.
”O victorie muncită, s-a văzut. Am lucrat și țin la fazele fixe. Mă bucur că am reușit să câștigăm cu un gol marcat dintr-o astfel de fază. Poate reușim să conștien­tizăm că în momentele în care suferim putem tranșa o victorie chiar și așa, printr-o fază fixă. Am fost foarte-foarte mulțumit de aportul fiecărui jucător. Chiar am suferit. În ultimele zece minute pot spune că am jucat și pragmatic, am câștigat timp. Era nevoie și de o astfel de victorie, muncită poate mai mult decât trebuie. Asta ne consolidează pe noi, ca și grup. Mai avem de muncit și așteptăm să revină și jucătorii accidentați, pentru că din punct de vedere numeric suntem puțini acum.
Cu cât greșim mai puțin, cu atât dăm șanse mai puține adversarului să ne înscrie gol. În prima repriză am făcut o singură greșeală și a venit acea ocazie a lui Rodri Hernandes. Puteam să suferim, puteau să înscrie. Asta le-am spus la pauză: am alergat 42 de minute, că atunci a fost acea situație, și puteam să luăm un gol ușor, părerea mea”, a spus Maxim despre jocul restant din etapa 1.
Corvinul, a jucat în meciul cu CSC Șelimbăr în formula : Lefter – I. Pop, Lică (cpt.), Ant. Manolache, Velisar – Cărăruș – Hergheligiu (Gîrbiță 74′), Lehaire, Nic. Pîrvulescu – Lupu (Chukwu 90+2′), Câmpan (Dar. Grigore 69′). Re­zerve neutilizate: Blaga – Otega, Al. Stupu, Predică.
Cu 7 puncte și golaveraj 5-4, Corvinul este pe locul 11 în Liga 2, devansând FC Bihor, CS Mioveni, Concordia Chiajna și Ceahlăul, care au același nu­măr de puncte, dar golaveraje negative. Corvinul are încă două restanțe de disputat, cu Unirea Ungheni și CS Afumați. Cel cu Ungheniul are loc miercurea următoare, în depla­sare.
Următorul meci al Corvi­nu­lui are loc în etapa a 7-a, sâmbătă, de la ora 11:00, pe teren propriu, contra AFC Câmpulung Muscel (locul 18, 6 puncte), care l-a înlocuit pe Costin Lazăr cu focșăneanul Marius Bratu în această săptămână.