.

Cupa României la handbal feminin: CSM Deva pierde la un gol partida cu experimentata SCM Rm. Vâlcea

Turul întâi al Cupei României Râureni la handbal feminin a avut loc într-o singură manșă, pe terenul primelor echipe anunțate și a început vineri, 5 ianuarie, cu partida CSM Roman – HC Zalău, rezultat 20-25.
Sâmbătă, 6 ianuarie, s-au disputat celelalte jocuri: ACS „Liviu Rebreanu” Turda – Măgura Cisnădie 25-35, CSU Timișoara – SCM U Craiova 17-31, Unirea Dobroești – Știința București 23-33, CSM Făgăraș – Minaur Baia Mare (FOTO, în echipament negru) 16-37, Spartac București – CSM Bacău 23-36, Activ Prahova Ploiești – Dacia Mioveni 20-28, CSU Cluj-Napoca – CSM Corona Brașov 28-37, CSM Iași – CSM Slatina 28-34 , Unirea Slobozia – Gloria Buzău 24-38 și CSM Deva – SCM Râmnicu Vâlcea 32-33.
În jocul de la Deva, prima repriză a fost extrem de echilibrată cu alternanță la conducere (3-1 și 15-14, pentru Vâlcea, 7-5 și 14-13, pentru Deva). Echilibrul s-a păstrat până la mijlocul reprizei secunde, când tabela arăta 23-23 (minutul 44). La acest scor, Rm. Vâlcea a înscris de patru ori consecutiv și s-a desprins decisiv.
Gazdele au strâns scorul în ultimele 20 de secunde, când au înscris de două ori, dar nu mai era nimic de făcut, căci prim-divizionara avea 33-30.
Învingătoarele s-au calificat în optimile de finală, alături de formațiile angajate în cupele europene, CSM București, Rapid București, Dunărea Brăila, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud și CSM Târgu Jiu. „Optimile” din Cupa Ro­mâ­niei sunt programate la data de 17 februarie.