.

Box: Medalii europene pentru boxul feminin din România

Sportivele Mihaela Bădescu şi Amalia Niţă au câştigat medaliile de aur, miercuri, la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Erevan.
Mihaela Bădescu a cucerit titlul continental la cat. 48 kg, după ce a obţinut o victorie prin decizie împărţită în finala cu rusoaica Lia Patlai. Amalia Maria Niţă, după campioană europeană de junioare, a învins-o la puncte în finala cat. 70 kg pe ma­ghiara Nikolett Kovacs, cu 5-0. Diana Maria Tănăsescu a obţinut medalia de argint la cat. 66 kg, după ce a fost învinsă la puncte (0-5) de franţuzoaica Maelys Richol în finală.
România are în palmares nouă medalii la Europenele de tineret, dintre care aur pentru Mihaela Bădescu (cat. 48 kg) şi Amalia Niţă (cat. 70 kg), argint pentru Diana Maria Tănăsescu (cat. 66 kg), bronz pentru Crinuţa Andra Nicole Sebe (cat. 63 kg), Maria Gheorghiţa Cimpoeru (cat. 75 kg), David-Angelo Teodorescu (cat. 80 kg) şi Dumitrel Badea (cat. 86 kg).
România a aliniat 23 de pugilişti la competiţie, dintre care 13 la masculin şi 10 la feminin, având a doua dele­gaţie ca mărime, după Rusia (25 de sportivi). La întreceri s-au înscris 275 de pugilişti din 29 de ţări, 186 la masculin şi 89 la feminin.