.

Atletism: Florentina Iușco așteaptă decizia federației pentru participare la Europene

Una dintre protagonistele Campio­natelor Naționale de atletism în sală desfășurate la București în week-end este atleta Florentina Iușco, legitimate la CSM Deva, unde se pregătește de mai mulți ani cu prof. Nicolae Alexe.
Florentina Iușco a adus primele medalii naționale din acest an pentru CSM Deva,o medalie de aur după ce a câștigat proba de triplusalt senioare, cu un record personal, de 13,94 metri și una de argint la săritura în lungime, cu un season-best, 6,52 m.
Profesorul Nicolae Alexe a declarat la revenirea acasă, după competiția de la Bucu­rești: „Mă bucur pentru titlul obținut la triplusalt, precum și de rezultat. La lungime, deși Florentina a avut cea mai bună săritură din acest sezon de sală, a terminat pe locul al doilea. Trebuie să recunoaștem că Alina Rotaru, care a sărit 6,64, a fost mai bună în acest concurs și o felicităm. Pentru Floren­tina este, totuși, un titlu de vicecampioană națională, care nu e ușor de obținut. Per total, sunt mulțumit de rezultate și așteptăm ca, în această săptămână, Fede­rația să anunțe componența lotului pentru Campionatul European de sală, de la începutul lunii viitoare, Florentina, în opinia mea, având șanse să fie selecționată”, a spus Nicolae Alexe.
Revenind la întrecerile de la București menționăm că printre medaliații ediției recente la categoria tineret se află și sportivii deveni Eliza Enache (LPS Cetate Deva) care a câștigat o medalie de argint la săritura în înălțime feminin cu o săritură care a măsurat 1.65 m și juniorul Adelin Pop, medaliat cu bronz la 1500 m (după un loc șase la seniori), un loc patru la tineret și un loc cinci la seniori.
Supriza a adus-o junioara Petrina Pivniceru, legitimată la CSS Hunedoara care a cucerit două medalii de bronz, ambele în proba de 200 m, câte una atât la senioare cât și la junioare
O evoluție meritorie a avut și juniorul Eric Rus, care a concurat în proba de 3.000 de metri și în ierarhia de la categoria tineret, a obținut un onorant loc cinci.