.

Atletism: Deveanul Eric Rus, va reprezenta România la Balcaniada de cros!

La Vatra Dornei au avut loc întrecerile etapei finale din cadrul Campionatul Na­țional de cros, competiție orga­nizată de către Federația Română de Atletism și care a fost un important criteriu de selecție pentru apropiata Balcaniadă din Bulgaria.
La startul acestei compe­tiții s-a aflat și atletul devean Eric Rus, legitimat la CSM Deva și care a evoluat în proba de alergare a celor de la categoria tineret ( U23), pe distanța de 8 kilometri.
Eric Rus pregătit de prof. Cornelia Juratoni, a concurat foarte bine și a încheiat competiția de la categoria tineret pe un onorant loc patru deși are doar 20 de ani.
În urma acestui rezultat, atletul devean a fost se­lecționat în lotul național U23, care va reprezenta România la Campionatele Balcanice de cros programate în Bulgaria și care se vor desfășura luna viitoare.