.

Atletism: Atleţii de la CSS Hunedoara, pe podium la Campionatele naţionale

Finalul săptămânii trecute a fost din nou unul important pentru atleții juniori care s-au aflat în fața unui nou examen: Campionatele Naționale pentru juniorii U 16, întreceri care s-au desfășurat la București, în organizarea Federației Române de Atletism.
O medalie de argint și titlul de vicecampioni națio­nali au obținut băieții de la CSS Hunedoara care au alcătuit ștafeta de 100 m+ 200 m +300 m +400m. Au alergat pentru argintul național Raul Gostian, Mario Moraru,Răzvan Toth și Ci­prian Irimia sportivi antre­naţi de prof. Andreea Tode­reanu, Florin Bucur și Marieta Răileanu-Ilcu.
În probele individuale Mario Moraru, pregătit de prof. Andreea Todereanu s-a clasat pe locul IV în proba de săritura în lungime cu o săritură care a măsurat 5, 95 m (un nou record personal pentru juniorul hunedorean) iar Răzvan Toth, pregătit de prof. Marieta Răileanu-Ilcu s-a clasat pe locul IV în probele de alergare de 800 m și 1 500 m
Un bun rezultat a înregistrat și Ciprina Irimia care s-a clasat pe locul VI în proba de 400 m (timp 53.45, fiind nou record personal), sportivul fiind pregătit de prof. Florin Bucur.
Felicitări și noi succese la viitoarele competiții spor­tive!