.

Atleții din Deva, medaliați la Brașov

Două competiții naționale au fost organizate la finalul săptămânii trecute în municipiul Brașov de către Federația Română de Atletism și de la care atleții din Deva se întorc cu medalii.
Sâmbătă s-a desfășurat Cam­pionatul Național de alergare pe șosea.În cadrul probei de 10 km, a alergat și sportivul Andrei Rusu (legi­ti­mat la CSM Deva) care a ter­minat aceste întreceri pe locul secund în clasament, devenind, astfel, vicecampion național în această probă.
În proba de 5 km, juniorul Eric Rus a terminat, în clasamentul general, pe locul 17, iar în ierarhia juniorilor a fost pe locul secund în clasament.
Duminică, în același municipiul s-a desfășurat “Bra­șov Runing Festival”, o com­petiție dedicată sport­i­vilor legitimați, dar și amatorilor, în care Eric Rus a câș­tigat cursa de 5 kilometri pe șosea, iar Andrei Rusu a fost al doilea pe distanța de 10 kilometri.
Cei doi sportivi legitimați la CSM Deva sunt antrenați de profesorul Cornelia Juratoni.